Конспект заняття для підготовчої до школи групи «Знайомство зі школою. Конспект заняття з розвитку мовлення (підготовча група) Картина в школу Ушакової для підготовчої групи

Наталя Янишевская
Конспект НСД з розвитку мовлення в підготовчій групі. Складання розповіді «Діти йдуть до школи» по сюжетної картині.

Конспект НСД з розвитку мовлення у підготовчій групі.

Тема: складання розповіді« Діти йдуть до школи» по сюжетної картині.

мета: вчити дітей складати розповідь по картині.

завдання:

1. вчити дітей відповідати на запитання за змістом картини, Граматично правильно будувати мова.

2. розвивати увагу, Пам'ять.

3. Виховувати у дітей інтерес до складання розповіді по картині.

устаткування: сюжетна картина« Діти йдуть до школи»

Хід заняття:

Організаційний момент.

В: Хлопці, я хочу вам згадати цікаву загадку:

Несу я врожаї,

Поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю,

Дерева роздягаю,

Але не торкаюся ялинок і сосен.

Я - красива жовта.

Як ви думаєте, що це?

ВЗнайдіть картину - відгадку на цю загадку. ( Картини пір року розвішані в різних частинах груповий кімнати. Діти знаходять картину - відгадку, Підходять до неї.) Правильно, це осінь.

В: Як ви здогадалися, що це осінь?

Д: Чи дозрів урожай, птахи летять на південь, дерева роздягаються, дерева крім ялинок і сосен жовтіють.

Основна частина.

В: Хлопці, у нас з вами є скринька, де живуть різні слова, в нього ми зберемо осінні слова. Якщо світить сонце, небо світле, дме теплий вітерець, шарудять жовте листя, То якими словами можна сказати про осінь?

Д: Сонячна, рання, ясна, золота.

В: Якщо небо затягнуте хмарами, дме холодний вітер, часто йде дощ, то якими словами можна сказати про осінь?

Д: Похмура, дощова, пізня, похмура

Молодці хлопці, ось, скільки осінніх слів ми поклали в наш скринька.

вихователь виставляє картину« Діти йдуть до школи» , Пропонує дітям уважно розглянути її і відповісти на питання:

В яку пору року діти починають вчитися? (Восени)

Хлопці, а хто зображений на картині?

(На картині намальовані хлопчик з дівчинкою).

Як вони одягнені? Чому?

Чому ви так думаєте? (діти несуть букети квітів)

Хто зустрічає дітей в школі?

Який настрій у дітей?

Які дерева намальовані на картині?

Яке небо зобразив художник?

А як можна назвати картину?

гра «Продовж речення»

В: діти, Пропоную пограти в гру, де я буду починати речення, а ви продовжите його.

Шкільні приналежності носять в (Портфелі)

У лікарні лікують, а в школі ....(Вчать)

Діти в школі сидять за ...(Партою)

В школі урок починається після (Дзвінка)

Після уроку діти відпочивають на ...(Зміни)

Учитель пише крейдою на (Дошці)

В родині - діти, А в школі вони - ....(Учні)

Хороші і погані оцінки ставлять в (Щоденник)

Физминутку:

Кожним вранці перед школою

Робимо зарядку.

Дуже подобається нам

Робити по порядку:

Весело крокувати, весело крокувати.

Руки піднімати, руки опускати,

Присідати і вставати,

Присідати і вставати.

Стрибати і скакати,

Стрибати і скакати.

В: Хлопці, ось було б здорово, якби ми спробували придумати

розповідь про те, Що зображено на картині? спочатку розкажіть, Що сталося з дітьми до того як вони підійшли до школі, а потім розкажіть про те, Що ви бачите на картині.

Не забудьте сказати:

Коли відбувалася дія? Який був день?

Де все відбувалося?

Що вони там цікавого бачили?

Чим все закінчилося. Хлопчикові і дівчинці можна дати імена.

розповіді дітей(3 -4 дитини)

приблизний розповідь

Був ясний, сонячний, вересневий день. Миша встав дуже рано, тому що боявся спізнитися. Ще з вечора він приготував портфель і зошити. У дворі він побачив Катю з квітами, і вони разом пішли в школу. По дорозі вони дивилися на яскраві жовті листя на деревах, красиві пухнасті хмари на небі. біля школи вони зустріли ошатних і веселих хлопців, які теж поспішали на зустріч з учителем. Коли закінчилися уроки, Катя з Мішею повернулися додому в гарному настрої.

Вправа «Відгадай - ка» діти, Зараз я буду називати вірні і невірні відомості про школі. Якщо в реченні все правильно, хлопніть в долоні. Якщо пропозиція не вірно, виправте його.

Вчитися в школі дуже легко.

В школі завжди багато іграшок.

В школі вчаться до старості.

Усе діти не хочуть ходити в школу.

учні в школі вчаться вночі.

Учні носять в портфелі цеглини.

діти пишуть в зошиті ручкою.

Найкраща оцінка в школі - два бали.

Заключна частина.

аналіз заняття:

В: Хлопці, скажіть, будь ласка, про що сьогодні ми розмовляли на занятті? Що нового ви дізналися?

Відповіді дітей.

В: Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: Уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці! Ще хочу відзначити хлопців, у яких вийшов цікавий розповідь.

Конспект заняття для підготовчої до школи групи «Знайомство зі школою»

Єфімова Алла Іванівна, вихователь ГБДОУ №43 м Колпіно Санкт - Петербург
опис: Матеріал буде цікавий вихователям, педагогам додаткової освіти. Для дітей старшого дошкільного віку.

мета: розвиток пізнавальних здібностей.
завдання:
- розширювати словниковий запас дітей по темі «школа»;
- розвивати пізнавальні процеси (елементи логічного мислення, пам'ять, слухове і зорове увагу), зв'язне мовлення;
- виховувати у дошкільнят позитивне емоційне ставлення до себе, до оточуючих і до школи;
- виховувати самостійність, вміння працювати в колективі, вміння домовлятися.
Попередня робота.
- Заучування віршів, прислів'їв, загадування загадок школі і шкільному приладді.
- Читання художньої літератури, Бесіди, розгляд ілюстрацій по темі, розучування рухливих ігор.
матеріали:
Картини про школу, картинки із зображенням школярів, диск з музикою про школу.
Призи: шоколадні медальки.


Хід заняття:
вихователь: Хлопці, ви вже, діти підготовчої групи. Що ж це означає?
Відповіді.
вихователь: Правильно, скоро ви підете в школу і будете школярами.
Послухайте вірш про школу.
Що таке школа

Школа - це світлий будинок,
Ми вчитися будемо в ньому.
Там навчимося писати,
Складати і множити.
У школі багато дізнаємося:
Про своєму улюбленому краї,
Про горах і океанах,
Про материках і країнах;
І куди впадають річки,
І якими були греки,
І які є моря,
І як крутиться Земля.
У школі майстерні є ...
Цікавих справ не злічити!
І дзвінок веселий.
Ось що значить "школа"!
вихователь: Але для того, щоб в школу піти, потрібно дізнатися, що, само ви знаєте, вмієте. А як ви думаєте, школа відрізняється від садка?
Відповіді.
вихователь: Що потрібно зробити, коли заходите в клас?
Відповіді.
вихователь: Правильно, і наші хлопці підготували вірші.


дитина: Слова чудові ці,
Почути кожного дуже радий.
Доголять дорослі і діти,
І посміхнутися всім поспішають.
дитина: Зустріч, новий розмову,
Ми зі «Здрастуйте» почнемо.
Друг прийшов раптом на обід -
Скажімо ми йому «Привіт».
дитина: «Добрий вечір», «Добрий день»,
Говорити нам всім не лінь!
«Утро доброе» ми скажемо,
Вранці прокинувшись, мамі.
вихователь: Як ви думаєте, правила шкільні відрізняються від правил садка?
Відповіді.
вихователь: Назвіть, свою адресу, адресу свого садка?

Відповіді.
вихователь: А як потрібно себе вести в школі?
Відповіді.
вихователь: Розкажіть, що ви знаєте про школу? Як дізнаєтеся, що починається урок?
Відповіді.
вихователь: А після уроку, чим займаються діти?
Відповідь.
вихователь: Правильно, на перерві відпочивають. Ось і я пропоную вам трошки відпочити.


Можна бігати і шуміти, (діти бігають на місці)
Перерва, перерва (діти стоять у колі, плескають у долоні)
Відпочиньте гарненько (діти підстрибують)
Танцювати і пісні співати (діти танцюють)
Можна сісти і помовчати (присідають і затихають)
Тільки - чур! Не можна - нудьгувати! (Підстрибують)
вихователь: Хто працює в школі?
Відповіді.
вихователь: Що робить вчитель?
Відповіді.
вихователь: Ну що, в школу підемо, займатися почнемо?
Відповіді.
вихователь: Ваше перше завдання, на столах у вас лежать кубики з буквами. Постарайтеся викласти з них знайомі вам слова.
Діти викладають.


вихователь: А тепер назвіть мені літери, з яких складається слово -школа.
Відповіді.
вихователь: Давайте зберемо з кубиків це слово. Кожна дитина збирають одну певну букву (розподіляємо літери перед роботою).


вихователь: Подивіться, на дошці розвішані картинки, потрібно знайти предмети, які починаються з однакової літери.
Гра: «Знайди слова, на букву ...».


вихователь: А зараз всі дружно встали, вушка нагострили і физминутку повторили. (За текстом повторюємо руху).
Ми зараз всі дружно станемо,
Відпочинемо все на привалі.
Вправо, вліво поверніться,
Нахиліться, підніміться,
Лапки вгору і лапки убік,
І на місці стриб та скок!
А тепер біжимо підстрибом.
Молодці, мої зайчишки!
Сповільнюємо зайчика крок,
І на місці стій! Ось так!
А тепер ми сядемо дружно:
Нам ще працювати треба!
вихователь: А зараз, загадки почитаю,
І відгадки порахую.


- Різнокольоровими носами
За папері водять самі.
Їхні малюнки гарні.
Це що? (Олівці)
- Вчить він читати мене
З букви А до літери Я,
Він не атлас, не словник,,
Як звуть його? (Буквар)
- Він для ручок будинком став.
Називається ... (пенал)
- Ми за парти дружно сіли,
Роти закрили на замок:
В зміну ми галасували,
А тепер у нас ... (урок)
- Зошити й ручки, підручник, точило -
Ти з вечора все збери і перевір.
Адже в школу йдеш ти, а не на риболовлю,
Тому повинен бути зібраний ... (портфель)
- Країну чудес відкриємо ми,
І зустрінемося з героями.
У рядках,
На листочках,
Де станції на точках. (Книга)
вихователь: Так як ви вже майбутні школярі, я хочу послухати ваші невеликі оповідання на тему: «З вікна, з вікна - наша школа видна».
Діти складають невеликі розповіді.
вихователь: На мольберті оселилися будиночки, а в кожному будиночку віконце, нам потрібно в це віконце поселити фігуру. У вас теж на столах є будиночки з певними фігурами і віконцями.
Гра: «Знайди свій будиночок».


вихователь: Давайте пограємо в гру «Один - багато».
Я називаю один предмет, а ви багато предметів. Наприклад: олівець - олівці.
Ручка - ...,
Лінійка - ...,
Ластик - ...,
Парта - ...,
Учень - ...,
Двійка - ...,
Буква - ... і т.д.
вихователь: Начебто і букви знаєте, і приналежності шкільні згадали, а от вважати ви вмієте? Пропоную вам для розуму завдання.
За партою сидить 1 хлопчик, а поруч села 1 дівчинка. Скільки дітей сидить за партою?
Відповідь.
вихователь: Було 3 яблука, їх розділили навпіл. Скільки людей можна нагодувати яблуками?
Відповіді.
вихователь: Нам потрібен олівець червоного кольору, синього кольору і зеленого кольору. Скільки олівців ми взяли?
Відповідь.
вихователь: Физминутку «Скоро в школу»
Скоро в школу ми підемо (крокуємо)
І портфель з собою візьмемо (ритмічні хлопки)
У школі будемо ми читати (повороти голови вправо, вліво)
У школі будемо ми писати (пальчики «вітаються»)
І вчитися все на п'ять! (Показати 5 пальців)
вихователь: Давайте закріпимо пройдений матеріал. Я задаю питання, а ви відповідаєте «Так» або «Ні».


- У школу ходимо ми грати?
- Іль п'ятірки отримувати?
- На уроці будемо спати?
- Або з ляльками грати?
- Друзів ми будемо ображати?
- Вчителів ми будемо поважати?
- Щоденник вчителя дамо?
- Читати ми будемо кожен день?
- На перерві відпочинемо?
- І знову вчитися ми почнемо?
вихователь: Мені сподобалося, як ви сьогодні працювали. Послухайте вірш.
дитина: Кожен скаже на прощання,
Йдучи, всім «До побачення».
Другу йти пора -
Скажімо ми йому «Поки».
вихователь: Ось і сьогоднішнього нашого заняття ми говоримо «До побачення», я вам дякую за заняття і всім вручаю медальки, правда, поки тільки шоколадні.
Самостійна діяльність дітей по темі «Школа».

Складання описового оповідання на тему «Зима» в підготовчій групі дитячого садка


Зінаїда Аркадіївна Старцева, вихователь МБДОУ «Дошкільний навчальний заклад № 40» п. Травневий Пермський край
опис: конспект НСД призначений для роботи з дітьми старшого дошкільного віку. Дана розробка буде цікава педагогам ДНЗ для проведення бесід на зимову тематику. Конспект можна використовувати для роботи повністю, або фрагментарно.
НОД мова і мовне спілкування
Освітні області: мовленнєвий розвиток, пізнавальний розвиток, Соціально-комунікативний розвиток, художньо-естетичний розвиток.
Тема: Складання описового оповідання на тему «Зима».
мета: розвиток навичок творчого розповідання.
завдання:
1. Розвивати уміння дітей при складанні описового оповідання використовувати образні слова і вирази, спираючись на отримані раніше знання і уявлення.
2. Сприяти вдосконаленню навичок монологічного мовлення дітей.
3. Створити умови для розвитку умінь дітей підбирати визначення до заданих словами.
4. Удосконалювати вміння складати пропозицію в грі «Живі слова».
5. Виховувати любов до рідної природи.
Попередня робота:
розглядання картин і ілюстрацій на тему «Зима»,
перегляд слайдів по темі заняття,
малювання, аплікація на тему «Зима»
спостереження за зимовими явищами під час прогулянок,
бесіди про корм для птахів, виготовлення годівниць, частування пернатих друзів, спостереження за птахами;
екскурсія в зимовий ліс,
експериментування з водою, снігом і льодом,
читання розповідей про зиму,
повторення загадок, прислів'їв, народних прикмет про зиму.


Матеріали та обладнання:
виставка репродукцій картин І. І. Шишкін "Зима", "Зима в лісі» ( «Іній»), В. Г. Циплаков «Мороз і сонце»;
виставка ілюстрацій на тему «Зимова природа»;
схеми складання оповідання (кілька варіантів);
магнітофон, аудіозапис Класика малюкам А. Вівальді «Пори року. Зима. Лютий";
маленька пухнаста сніжинка, іграшки заєць і білка;
блокнот і ручка для записів оповідань.
Хід заняття:
вихователь: Діти, пропоную вам кілька хвилин послухати музику, потім кожен з вас висловить свою думку: про що розповідає вам музика, що почули ви в звуках музики.
Відповіді дітей: зима, вітер, заметіль, сніг кружляє ..
вихователь: вірно, цей твір так і називається «Времена года - Зима - Лютий», написав зимову музику композитор Антоніо Вівальді.
Про зими написано багато чарівної музики, красивих картин і віршів. Пропоную вам один з віршів російського поета Івана Сурикова прочитати і обіграти.
Білий сніг, пухнастий - «ліхтарики» - обертання кистями рук
У повітрі кружляє
І на землю тихо - «ліхтарики» - повільно обертаючи кистями рук, опускаємо вниз
Падає, лягає.
І під ранок снігом - руки вперед долонями вниз, «розгладжуємо» перед собою поле
Поле забіліло,
точно пеленою
Всі його одягнуло.
Темний ліс що шапкою - руки підняти вгору, скласти над головою «трикутником»
Прінакрилась чудний
І заснув під нею - долоньки під щоку, очі закрити
Міцно, непробудно ...

Стали дні коротше - руки перед собою, долоні злегка розводимо
Сонце світить мало - пальці розкриті віялом (сонце), руки піднімаємо верх, і швидко опускаємо
Ось прийшли морози - енергійно крокуємо на місці
І зима настала - "ласкаво просимо": руки витягуємо вперед відкритими долонями вгору
(На кожну сходинку діти зображують руками те, про що йдеться у вірші, можна імпровізувати)
вихователь: Сьогодні ми будемо придумувати красиві розповіді про зиму. Давайте уточнимо, чим відрізняється зима від інших пір року?
Відповіді дітей: взимку холодно, снігові замети, дерева стоять голі, дні короткі похмурі, часто йде сніг ...
вихователь: Що відбувається в морози з водою в річках, озерах і ставках?
Відповіді дітей: вода перетворюється в товстий прозорий лід, замерзають річки, вкриті снігом і льодом ...
вихователь: Якими словами можна сказати про погоду взимку?
Відповіді дітей: холодна, морозна, сніжна, хуртовинну, заметільна, вітряна, сонячна, похмура ...
вихователь: Як живеться деревах взимку?
Відповіді дітей: дерева сумні, ховаються від морозу в снігові шуби і шапки, сплять під снігом, сховавшись снігом, відпочивають ...


вихователь: Як живуть взимку птахи і звірі?
Відповіді дітей: птахам і тваринам у великій мороз холодно, тварини добувають собі корм, багато рухаються ... Птахів треба підгодовувати обов'язково.
вихователь: Ви маєте рацію, в народі кажуть: «Не такий страшний птахам холод, як голод».
Сніг щільним покривалом вкриває траву і чагарники, які «пригощали» птахів своїми насінням, тому багато птахів в пошуках корму перебираються ближче до житла людини. Ви молодці, що не забуваєте приносити для пташок насіння і крупу.

вихователь: дістає сніжинку, яку попередньо сховала так, щоб діти не відразу її помітили. Ой, дивіться-но, сніжинка, напевно, вона хоче, щоб ми шепнули їй слівце. Пропоную шепнути снежинке слівце про те, який буває сніг. Чи дозволите мені почати? Моє слово: іскристий. Передаю сніжинку вам, а ви один одному.
діти шепочуть снежинке слова: Холодний, блискучий, пухнастий, мокрий, липкий, м'який, твердий, пухкий, різний, хрусткий, білий, різнокольоровий під променями сонця ...
вихователь: Ах, які розумниці, скільки снігових слів назвали, нехай сніжинка залишається з нами. А вам пропоную встати і «погуляти по снігу». Уявіть: сніг щойно випав глибокий, м'який пухнастий, крокуємо по заметах. Легко йти? Весело або сумно? (Відповіді дітей)
вихователь: Погода змінилася, небо ясне, виглянуло сонце, вдарив морозець, крокуємо по розчищених доріжок, представили? Що чуєте, коли крокуєте по снігу в ясну морозну погоду?
Відповіді дітей: сніг хрумтить, скрипить, «співає» пісеньку ...


вихователь: Якими словами вам хочеться сказати про зиму, яка вона?
Відповіді дітей: сніжна, морозна, холодна, хуртовинну, красива, блискуча, блискуча, сумна, сумна, весела, довга, нудна ...
вихователь: Багато назвали різних красивих слів про зиму, про зимової погоди. Спробуємо придумати цікаві розповіді. Кому потрібна допомога, візьміть підказку (схему).

Хто хоче сам, становить розповідь без підказки, всім бажаю успіху. Обов'язкова умова: в оповіданні описати яка погода, яке сонце, який вітер, який сніг. Використовуйте в своїх розповідях ті слова, які ми з вами підібрали, кажучи про сніг, про погоду, про зиму.
Подивіться, що це у мене?
Відповіді дітей: блокнот, ручка.
У гарний блокнот красивою ручкою я буду записувати ваші гарні розповіді. Найкращі розповіді надрукуємо, намалюємо до них малюнки і оформимо в книжечку для батьків, щоб мами і тата побачили, як багато ви вмієте, які ви талановиті.
Діти складають розповіді: одна дитина розповідає, інші слухають, якщо потрібно, допомагають, підказують гарні слова. Якщо розповіді довгі, вислухати 2-3 дітей.

вихователь: діти, хто не встиг розповісти про зиму, не засмучуйтеся, я обов'язково вас вислухаю і запишу всі розповіді. Пропоную трохи відпочити.
Динамічна пауза «Зима»
На вулиці зима - розводимо руки в сторони
Ух, стало холодніше - погладжуємо себе, «дрижимо»
Одяг нам потрібна значно тепліше - погрожуємо вказівним пальцем
Чиї рукавиці? - руки вперед, погладжуємо
Мої! - руки до себе
Чия шапочка? - руки до голови
Моя! - руки до себе
Чий шарфик? - руки до шиї
Мій! - руки до себе
Підемо гуляти скоріше з тобою - знаходимо пару і крокуємо, "гуляємо" по групі
Добре взимку гуляти


В зимовому лісі тиша та спокій
А нам пора повертатися додому.
вихователь: повертаємося на свої місця, нас чекає наступна гра «Підкажи слівце».
Ви назвали багато різних слів про зиму, і про сніг. Послухайте і постарайтеся здогадатися про що я буду говорити: сніжна, холодна, морозна, хуртовинну ...
Відповіді дітей: зима, погода.
вихователь: іскристий, хрусткий, холодний ...
Відповіді дітей: сніг, іній.
вихователь: північний, крижаний, сильний ...
Відповідь дітей: вітер.
вихователь: величезні, пухнасті, м'які ...
Відповідь дітей: замети.
вихователь: товстий, прозорий, холодний ...
Відповідь дітей: лід.
вихователь: відмінно впоралися із завданнями. Для вас ще одна знайома гра «Живі слова». Хто може розповісти правила цієї гри?
Відповіді дітей: дітям даються слова, діти-слова встають по порядку, тримаючи один одного за руки.
вихователь: Хто хоче бути словом? Хто першим підняв руку, той вибирає собі ще двох товаришів для гри.


Вихователь «роздає» дітям слова: «дерева» «покриті» «снігом»
і пропонує побудувати речення. Далі вихователь пропонує малоактивній дитині перевірити, чи правильно вишикувалися живі слова. Гра проводиться два рази. Якщо живі слова припускаються помилки, діти з місць їх виправляють.
вихователь піднімає білу серветку, під нею іграшки заєць і білка
Подивіться-но, лісові звірята тут ховаються. Хто з вас знає скоромовку про цих тварин?
Якщо діти не можуть, вихователь читає сама скоромовку: «Білий сніг, білий крейда, білий заєць теж бел, а ось білка не білого, білої навіть не була».

Далі вихователь викликає кількох дітей (з числа тих, що були малоактивними на занятті) і пропонує вимовити скоромовку повільно, в помірному темпі, швидко.
вихователь:Лісові гості і сніжинка залишаться з нами, ви зможете пограти з ними у вільний час. Попереду у нас оформлення книги оповідань. Діти, ви дали мені сьогодні радість своїми гарними розповідями. Мені приємно було грати з вами в мовні ігри.
Що було найцікавішим сьогодні для вас? Яке завдання було найважчим? (Відповіді дітей)
вихователь: Хто вважає, що сьогодні впорався з усіма завданнями, той гладить себе по голові і каже, хлопчики: «Я молодець!», Дівчатка: «Я розумниця-Розумниця!» Спасибі всім за роботу на занятті.

Список літератури:
1. «Заняття з розвитку мовлення в дитячому садку», Під редакцією О. С. Ушакової,. М., «Досконалість» +1998
2. Швайко Г. С. «Ігри та ігрові вправи для розвитку мови», М., «Просвещение» 1988

Конспект НСД з розвитку мовлення

в підготовчій групі. складання розповіді

«Діти йдуть до школи» по сюжетної картині.

Тема: Складання розповіді «Діти йдуть до школи» по сюжетної картині.

мета: вчити дітей складати розповідь по картині.

завдання:

1. Вчити дітей відповідати на запитання за змістом картини, граматично правильно будувати мова.

2. Розвивати увагу, пам'ять.

3. Виховувати у дітей інтерес до складання розповіді по картині.

устаткування: сюжетна картина «Діти йдуть до школи»

Хід заняття:

Організаційний момент.

В: Хлопці, я хочу вам згадати цікаву загадку:

Несу я врожаї,

Поля знову засіваю,

Птахів на південь відправляю,

Дерева роздягаю,

Але не торкаюся ялинок і сосен.

Я - красива жовта.

Як ви думаєте, що це?

В: Знайдіть картину - відгадку на цю загадку. (Картини пір року розвішані в різних частинах груповий кімнати. Діти знаходять картину - відгадку, підходять до неї.) Правильно, це осінь.

В: Як ви здогадалися, що це осінь?

Д: Чи дозрів урожай, птахи летять на південь, дерева роздягаються, дерева крім ялинок і сосен жовтіють.

Основна частина.

В: Хлопці, у нас з вами є скринька, де живуть різні слова, в нього ми зберемо осінні слова. Якщо світить сонце, небо світле, дме теплий вітерець, шарудять жовте листя, то якими словами можна сказати про осінь?

Д: Сонячна, рання, ясна, золота.

В: Якщо небо затягнуте хмарами, дме холодний вітер, часто йде дощ, то якими словами можна сказати про осінь?

Д: Похмура, дощова, пізня, похмура

Молодці хлопці, ось, скільки осінніх слів ми поклали в наш скринька.

Вихователь виставляє картину"Діти йдуть до школи", Пропонує дітям уважно розглянути її і відповісти на питання:

В яку пору року діти починають вчитися? (Восени)

Хлопці, а хто зображений на картині?

(На картині намальовані хлопчик з дівчинкою).

Як вони одягнені? Чому?

Чому ви так думаєте? (Діти несуть букети квітів)

Хто зустрічає дітей в школі?

Який настрій у дітей?

Які дерева намальовані на картині?

Яке небо зобразив художник?

А як можна назвати картину?

Гра «Продовж речення»

В: Діти, пропоную пограти в гру, де я буду починати речення, а ви продовжите його.

Шкільне приладдя носять в (портфелі)

У лікарні лікують, а в школі .... (Вчать)

Діти в школі сидять за ... (партою)

У школі урок починається після (дзвінка)

Після уроку діти відпочивають на ... (зміні)

Учитель пише крейдою на (дошці)

У родині - діти, а в школі вони - .... (Учні)

Хороші і погані оцінки ставлять в (щоденник)

Физминутку:

Кожним вранці перед школою

Робимо зарядку.

Дуже подобається нам

Робити по порядку:

Весело крокувати, весело крокувати.

Руки піднімати, руки опускати,

Присідати і вставати,

Присідати і вставати.

Стрибати і скакати,

Стрибати і скакати.

В: Хлопці, ось було б здорово, якби ми спробували придумати розповідь про те, що зображено на картині? Спочатку розкажіть, що сталося з дітьми до того як вони підійшли до школи, а потім розкажіть про те, що ви бачите на картині.

Не забудьте сказати:

Коли відбувалася дія? Який був день?

Де все відбувалося?

Що вони там цікавого бачили?

Чим все закінчилося. Хлопчикові і дівчинці можна дати імена.

Розповіді дітей (3 -4 дитини)

приблизний розповідь

Був ясний, сонячний, вересневий день. Миша встав дуже рано, тому що боявся спізнитися. Ще з вечора він приготував портфель і зошити. У дворі він побачив Катю з квітами, і вони разом пішли в школу. По дорозі вони дивилися на яскраві жовті листя на деревах, красиві пухнасті хмари на небі. Біля школи вони зустріли ошатних і веселих хлопців, які теж поспішали на зустріч з учителем. Коли закінчилися уроки, Катя з Мішею повернулися додому в гарному настрої.

Вправа «Відгадай - ка». Діти, зараз я буду називати вірні і невірні відомості про школу. Якщо в реченні все правильно, хлопніть в долоні. Якщо пропозиція не вірно, виправте його.

Вчитися в школі дуже легко.

У школі завжди багато іграшок.

У школі вчаться до старості.

Всі діти не хочуть ходити в школу.

Учні в школі вчаться вночі.

Учні носять в портфелі цеглини.

Діти пишуть в зошиті ручкою.

Найкраща оцінка в школі - два бали.

Заключна частина.

Аналіз заняття:

В: Хлопці, скажіть, будь ласка, про що сьогодні ми розмовляли на занятті? Що нового ви дізналися?

Відповіді дітей.

В: Хлопці, мені сподобалося, як ви працювали на занятті: уважно слухали, думали, відповідали повними реченнями. Молодці! Ще хочу відзначити хлопців, у яких вийшов цікавий розповідь.


Програмне зміст:

- вчити дітей складно складати сюжетний розповідь по картині, дотримуючись послідовність, точність і виразність;

- вчити підбирати визначення, складати словосполучення з заданими словами, вправляти в словотворенні;

- розвивати інтонаційну виразність мови, вправляти в зміні сили голосу.

наочний матеріал: Картина «Лиса з лисенятами».

Попередня робота: Розгляд картин із зображенням диких тварин, бесіда про життя і звички лисиці в різні пори року, читання російських народних казок про лисицю, відгадування загадок і проголошення чистоговорок.

хід заняття

Діти входять в групу і перш ніж сісти на стілець, кожен з них називає дика тварина.

Вихователь: - Відгадайте загадку

- Хвіст пухнастий,

Хутро золотистий,

У лісі живе,

У селі курей краде. (Лисиця)

Так, вірно - це дика тварина лисиця. А ця загадка, маленьке, але точний опис її зовнішності і характеру поведінки. А тепер, вся увага на стенд.

На стенді картина «Лиса з лисенятами»

Вихователь звертається до дітей:

- Подивіться уважно на цю картину і придумайте їй назву.

(З усіх запропонованих дітьми варіантів вибирається найбільш підходящий.)

Вихователь: - Зверніть увагу на лисицю і розкажіть, яка вона? Як вона виглядає?

Діти: - Руда, золотиста, пухнаста, довгохвоста.

Вихователь: - Згадайте, які у лисиці повадки. Що вона вміє робити?

Діти: - Хитра, моторна, спритна. Вона - хижачка, мисливиця.

Вихователь: - А якими словами називають лисицю в казках?

Діти: - Лисичка, лісонька, лисичка-сестричка, Лиса Патрикеевна, хитра шахрайка.

Вихователь: - Які слова можна підібрати, кажучи про вовни лисиці?

Діти: - Пухнаста, м'яка, тепла.

Вихователь: - Що ще може бути, пухнастим? (Шапка, шуба, шарф, шкарпетки, комір.)

- Що ще може бути м'яким? (Подушка, перина, вата.)

- Що ще може бути теплим? (Кофта, рукавиці, вітер, погода.)

Вдумайтеся, хлопці, як багато слів, можуть володіти одними і тими ж якостями, підходити під один і той же опис. Це говорить нам про багатозначності значення слова. А хто знаходиться поруч з лисицею?

Діти: - Лисенята, дитинчата лисиці.

Вихователь: - Вірно, їх ще називають, цуценята, так як лисиці відносяться до сімейства собачих і як все собаки, лисиці вміють гавкати.

А тепер гра «Придумай слівце»

- У лисиці довгий гарний хвіст. Як її можна назвати одним словом?

Діти: - Довгохвоста.

Вихователь: - Якщо лисиця дуже хитра, то як сказати про таку лисицю?

Діти: - хитрощі.

Вихователь: - Назвіть ласкаво дитинча лисиці.

Діти: - Лисеня.

Вихователь: - Все вірно, а зараз ми пограємо в гру «Хитра лисиця»

Рухлива гра «Хитра лисиця».

Вихователь: - Все слова, які ви зараз згадали, ви можете використовувати, коли будете складати розповідь. Подумайте, як ви назвете його. Можна буде використовувати ті, які ви дали на початку заняття.

Діти презентують свої розповіді. Після кожної розповіді дається оцінка за змістовність, використання цікавих слів і виразів, відсутність помилок у викладі. Особливу увагу звернути на закінченість оповідання.

Вихователь: - Вимовте, будь ласка, чистоговорку «Саша в лісі зустрів лисицю» голосно, тихо і пошепки.

От і все. Наше заняття закінчилося, всім спасибі.

ділянка