Геометричні фігури 5 6 років. Вчимо геометричні фігури в віршах. Коли починати вивчати геометричні фігури

Тема заняття

Подорож «У країні геометричних фігур»

Мальцева Тетяна Валентинівна,

педагог додаткової освіти,

об'єднання «Дошкільник»

Вік учнів: 5 - 6 років.

мета:

Сформувати уявлення про відмінність між плоскими і просторовими фігурами.

завдання:

1. Ознайомити дітей з паспортом циліндра і куба за допомогою дослідницької діяльності.

2.Развівать увагу, логічне і варіативної мислення; вміння розпізнавати і називати геометричні фігури; порівнювати групи предметів за кількістю, використовуючи знаки більше, менше, дорівнює; рахувати предмети.

3. Виховувати комунікативні якості, самоконтроль.

Тип заняття: засвоєння нових знань.

Устаткування і матеріально-технічне оснащення: комп'ютер, екран, проектор, магнітофон.

Навчально-методичні посібники: презентація на тему заняття, квадрати, кола, тенісні м'ячики, кубики, аркуші паперу А-4, картки із завданнями; куб, циліндр, обручі, кубики, куб з цифрами, 2 картинки із зображенням квадрата, паспорт куба і циліндра, прості олівці, CD - диск «Ритміка і руху під музику для дітей 5 - 10 років», аудіо файл «Маленький кораблик».

хід заняття

1. Організаційний момент.

Привіт, хлопці! Я Звіздар, дуже люблю відкривати нове, це дуже цікаве заняття. Тому я хочу запросити вас в країну геометричних фігур за новими відкриттями. Перш ніж вирушити в дорогу, зробимо розминку.

«Гра з кубом»

Діти утворюють коло. Педагог кидає куб кому - небудь з дітей і каже: «Вважай далі». Дитина, що зловив куб, називає цифру на межі і вважає далі. Наступний дитина вважає в зворотному порядку, наступний називає сусідів числа і т.д.

Дорога в цю чудову математичну країну нелегка, але нам допоможуть наші друзі - геометричні фігури. Допоможіть знайти кожній фігурі свій будиночок, і вони вкажуть нам подальший шлях.

Вправа «Закрий порожні квадрати жетонами»

Яка фігура живе в квадраті зліва? (Квадрат.)

Хто живе в центрі? (Трикутник.)

Хто живе в квадраті праворуч? (Коло.)

Молодці! Всі впоралися. У цьому вам допомогло знання геометричних фігур і вміння орієнтуватися на аркуші паперу.

Під веселу мелодію вирушаємо далі.

2. Повторення пройденого матеріалу.

(Слайд №1 Замок семи чисел)

Я бачу вдалині головний замок Країни - Замок Семи Чисел. Як ви думаєте, чому він так називається?

(Тому що на стінах сім веж, в озері плаває сім лебедів, у дворі ростуть сім дерев, а на вежах сім прапорів.)

Якої форми вежі і даху замку? (Конуси і циліндри.)

Як називається місто, в якому живете ви? (Анива.)

У вашому місті є будинки такої форми, як в Замку Семи Чисел? (Ні.)

Якої форми будинку в Аніва? (Будинки квадратної, прямокутної форми, а дахи схожі на трикутники.)

Ворота замку закриті, а ключ загублений. Можливо, їх вдасться відкрити за допомогою моєї чарівної палички? Не виходить. Потрібна ваша допомога! Якщо ви впораєтеся із завданням, і у вас вийде ключ, ми зможемо відкрити ворота замку.

Графічний диктант.

Знайдіть точку червоного кольору, поставте на неї олівець. А тепер малюємо: 2 клітинки вниз. 2 клітинки вправо, 4 клітинки вниз, 1 клітинку вправо, 1 клітинку вліво, 1 клітинку вправо, 1 клітинку вгору. 1 клітинку вліво. 2 клітинки вгору. 2 клітинки вправо. 2 клітинки вгору, 5 клітинок вліво.

Чудово. Ви уважно слухали, відраховували правильну кількість клітин і у вас вийшов ключ. Вирушаємо в замок.

Физкультминутка. Гра «Знайди шматочок сиру»

Але що це? На замок напали миші. Треба їх забрати з замку і нагодувати сиром.

На підлозі лежать кілька обручів на великій відстані один від одного. Це норки мишок. Усередині кожного обруча кубики. Це сир. У кожній нірці поміститься стільки мишок, скільки в ній шматочків сиру. Діти під музику бігають. Як тільки вона зупиниться «мишки» розбігаються по нірках за шматочком сиру. Як тільки «мишки» розбіжаться по нірках, педагог запитує: скільки мишок в нірці і чому?

3.Изучение нового матеріалу. Дослідницька діяльність.

В країні геометричних фігур живуть куб, куля, коло і квадрат. Вони дуже люблять грати в хованки. Ховатися можна тільки на столі. (У кожної дитини на столі коло, квадрат, куб і куля, аркуш паперу)

«Хованки»

Кому вдалося сховатися? (Кругу і квадрату)

Хто сховатися не зміг? (Куб і куля)

Чому? (Куб і куля сховатися не могли, тому що вони фігури об'ємні, а коло і квадрат плоскі.)

висновок:

Куб і куля сховатися не могли, тому що вони фігури об'ємні, а коло і квадрат плоскі.

Які ще плоскі фігури ви знаєте? (Овал, прямокутник, трикутник, трапеція, ромб.)

Які об'ємні фігури ви знаєте? (Циліндр.)

Скоро свято новий рік. Циліндр і куб вирішили сфотографуватися, щоб подарувати фотографії своїм друзям. Але, на жаль, фотограф захворів. Допоможемо фігурам сфотографуватися? (Допоможемо.)

(Слайд №2 Чорний квадрат)

Яка фотографія вийшла? (Квадрат.)

У фотоательє надрукували фотографії чорно-білі, але не можуть визначити, де чия. Спробуємо допомогти?

(Виникає утруднення, тому що чотирикутник може бути і циліндром і кубом.)

Змогли ви підібрати фотографії? (Ні.)

Чому не змогли? (Одна і та ж фотографія підходить до різних фігур.)

Значить чому нам треба навчитися? (Фотографувати так, щоб можна було точно визначити яка фігура фотографувалася.)

У фігур є відмінності, які треба показати на фотографії.

Чим відрізняється циліндр від квадрата? (У циліндра дно кругле.)

Яка фотографія вийде, якщо циліндр сфотографувати з цього боку (показ циліндра з однієї й іншої сторони)? (Виходить 2 кола.)

Дивимося на екран. Ця фотографія розповідає про циліндрі майже все, як про людину розповідає його паспорт. Значить це паспорт циліндра.

(Слайд №3 Паспорт циліндра)

Аналогічно розбирається куб.

(Слайд №4 Паспорт куба)

Фігурам вручаються паспорта.

висновок:

Ось тепер ви справжні фотографи, тому що на фото відразу видно хто зображений. А ми бачимо результат нашого дослідження в паспортах куба і циліндра.

4. Заключна частина.

Зраділи куб і циліндр. І пропонують пограти з ними в улюблену гру жителів країни геометричних фігур «Більше - менше». У цій грі потрібно дізнатися яких фігур більше, а яких менше і на скільки. Порівняти їх за допомогою знаків більше, менше і дорівнює.

Гра «Більше - менше»

Чого більше трикутників або чотирикутників? (Трикутників.)

Як ви дізналися? (Порахували.)

Яких геометричних фігур порівну? (Кіл і овалів.)

За скільки їх? (За п'ять.)

Який знак поставили? (Знак дорівнює.)

Де поставили знак менше? (Між квадратами і прямокутниками.)

(Слайд №5 Перевірка завдання)

висновок:

Молодці! Уважно порахували і правильно порівняли геометричні фігури.

В країні геометричних фігур живе веселий художник. Він постійно щось плутає.

Гра «Що переплутав художник?»

(Слайд №6 Знайди помилку)

висновок:

Щоб не опинитися на місці заплутався художника, потрібно знати на яку геометричну фігуру схожий той чи інший предмет.

6. Рефлексія

Де ви сьогодні побували? (В країні геометричних фігур.)

Що цікавого зробили? (Паспорт куба і циліндра.)

Було складно? (Ні.)

Пора прощатися з Країною геометричних фігур. Жителі цієї чудової країни і я, Звіздар, бажаємо вам нових відкриттів.

Фонограма пісні «Точка, точка, кома».

література:

1. Бочкарьова О.І. Математика. Цікаві матеріали / Бочкарьова О.І. - Волгоград: ВТД «Корифей», 2008 - 128 с.

2. Козлова В.А. Умнейка. Математика в іграх і задачах для малюків. Геометричні фігури / Козлова В.А. - М .: Шкільна преса, 2000. - 32с.

3. Новикова, В.П. Математика в дитячому садку: Навчально-методичний посібник / В.П.Новікова. - М .: Мозаїка-Синтез, 2006 - 104 с.

4. Петерсон, Л.Г., Кочемасова Е.Е. Ігралочка - сходинка до школи. Практичний курс математики для дошкільнят. Методичні рекомендації / Л.Г.Петерсон, Е.Е. Кочемасова. - М .: Видавництво «Ювента», 2011. - 208 с.

Додатки.



Слайд №1 Замок Слайд №2 Фотографія Слайд №3 Паспорт циліндра




Слайд №4 Паспорт куба Слайд №5 Варіанти рішень Слайд №6 Знайди помилку

Картки для індивідуальної роботи.



самоаналіз заняття

Тема заняття пов'язана з подорожжю по Країні геометричних фігур. Для концентрації уваги і розвитку інтересу у дітей до заняття введений персонаж Звіздар, який провів інтелектуальну розминку «Гра з кубом» і запросив дітей у математичну країну. Єдиний казкової сюжет, завдання на мислення, порівняння та узагальнення (Гра «Фотограф», «Більше - менше», «Допоможи художнику», «Знайди шматочок сиру», «Хованки») логічно зв'язали один з одним всі етапи заняття. На етапі вивчення нового матеріалу використовувалися пояснення і показ, а так само елементи дослідницької діяльності. Перед дітьми була поставлена \u200b\u200bпроблема (зробити фотографії геометричних фігур так, щоб можна було відрізнити куб від циліндра), і вся учбова діяльність будувалася на пошуку вирішення даної проблеми. В результаті дослідницької діяльності були зроблені паспорта куба і циліндра. Для закріплення вивченого матеріалу була виконана практична робота (Гра «Фотографи», «Хованки»), а на етапі повторення - письмовий контроль (Графічний диктант «Ключ», робота з картками «Більше - менше») і слайд ( «Що переплутав художник» ). Для того, щоб активно відпочити і змінити вид діяльності, в коридорі була проведена физкультминутка у вигляді рухомої гри «Знайди шматочок сиру». Після кожного етапу підводився підсумок. Діти стимулювалися до подальшої роботи похвалою і схваленням педагога за їх вміння і знання, і правильно виконані завдання. Контроль за діяльністю учнів здійснювався за допомогою опитувань, координації самостійної роботи на картках і в процесі дослідницької діяльності (Гра «Хованки»). В результаті діти успішно застосовували ЗУН в нових умовах. Різноманітні завдання підтримували інтерес учнів протягом усього заняття. Діти охоче вступали в діалог, активно відповідали на проблемні питання (Як ви думаєте, чому? А що буде, якщо зробити по іншому?), Надавали допомогу один одному (Гра «Допоможи знайти будиночок») і казковим героям (Гра «Знайди шматочок сиру », графічний диктант« Ключ », слайд« Що переплутав художник? »). Використання різних засоби навчання: роздатковий і демонстраційний матеріал, аудіо записи, ПК, проектор, екран, що дозволило пожвавити навчальний процес. Введено національно - регіональний компонент (Чим відрізняються будинку в Аніва і в Замку семи чисел?), А так же зв'язок з іншими предметами (Ознайомлення з навколишнім, оздоровчі ігри, музика). Перевантаження і перевтоми у дітей на занятті не спостерігалося. Поставлені на занятті завдання вирішені, мета досягнута.

У сьогоднішній статті я хотіла б розповісти про те, як легко і захоплююче можна вивчати геометричні фігури з малюком, і навіщо взагалі в настільки ранньому віці вантажити дитини геометрією. Які ігри будуть цікаві малюкові від 1 року, і які матеріали вам знадобляться для занять - про все це, читайте в статті. Крім цього, тут ви знайдете кілька корисних матеріалів для скачування.

Навіщо вивчати геометричні фігури з малюком?

    Геометричні форми зустрічаються нам всюди, їх можна розглядати в більшості оточуючих нас предметів: м'яч круглий, стіл прямокутний і т.д. Аналізуючи подібність оточуючих предметів з геометричними фігурами, дитина чудово тренує асоціативне і просторове мислення.

  1. Вивчення геометричних фігур корисно для загального розвитку малюка, розширення його знань про навколишній світ. Якщо знайомити дитину з формами в ранньому віці, в школі йому доведеться набагато простіше.
  2. На умінні відрізняти геометричні фігури засновано безліч цікавих розвиваючих ігор. Це конструювання, ігри з мозаїкою, математичним планшетом, і т.п. Тому вивчення форм в такому ранньому віці сприятиме подальшому успішному розвитку дитини.

Отже, гри для вивчення і закріплення знань про геометричні фігури :

1. Називаємо геометричні фігури завжди і всюди

Якщо під час ігор або читання книг вам зустрічається будь-яка фігура, обов'язково звертайте на неї увагу малюка і називайте її ( «Подивися, м'ячик схожий на коло, а кубик - на квадрат»). Навіть якщо вам здається, що дитина ще навряд чи запам'ятає назви фігур, все одно вимовляєте їх, і вони обов'язково відкладуться у нього в голові. Робити це можна вже до року. Спочатку вказуйте тільки на основні фігури (квадрат, коло, трикутник), потім, коли зрозумієте, що малюк їх засвоїв, починайте вивчати і інші фігури.

2. Граємо в геометричне лото

Для перших занять з малюком краще використовувати лото, де всього 3-4 фігури. Коли малюк добре освоїть таку гру, поступово ускладнюйте поставлену задачу. Також корисно на перших порах всі фігури на ігровому полі зробити одного кольору і розміру. У цьому випадку дитина буде орієнтуватися тільки на один ознака - форму, інші ж характеристики не будуть ні відволікати, ні підказувати йому.

Накладати на ігрове поле можна як картки із зображенням фігур, так і об'ємні фігури. Добре з цією метою підійдуть блоки Дьенеша (Ozon, KoroBoom), Фігурки від сортера, рамки-вкладиша.

Ну і самий нехлопотний варіант - це придбати готове лото з геометричними фігурами.

3. Граємо з сортером

Приблизно у віці 1 року дитина починає помічати, що обрану їм фігурку сортера (озон, лабіринт, My-shop) Можна проштовхнути далеко не в кожен отвір. Тому під час гри необхідно акцентувати на цьому увагу: «Так, ось у нас коло - сюди він не підходить, сюди не підходить, а куди ж підходить?». Спочатку повернути фігуру під правильним кутом малюкові може бути важкувато, але це не страшно, це питання практики. Головне, не забувайте вчасно захоплюючого процесу «проштовхування» весь час вимовляти назви фігур, і дитина непомітно їх все запам'ятає.

Важливо! При виборі сортера зверніть увагу на те, щоб там були представлені всі основні геометричні фігури, а не тільки сердечка і півмісяці.

4. Граємо з рамкою-вкладишем

знадобиться така рамка-вкладиш, На якій представлені всі основні фігури. За своєю суттю гра аналогічна сортер.

Ось ще одна цікава гра на розпізнавання форм - «» ( лабіринт, My-shop). Незважаючи на те, що вік на ній вказано 3-5 років, вона буде цікава дитині 2-х років і навіть трохи раніше.

9. Вчимо форми за картками Домана

Насправді, я вважаю, що цей метод вивчення форм найефективніший. Якщо ви займаєтеся по, дитина дуже швидко запам'ятає всі фігури, а ви витратите на це мінімум зусиль. Однак слід зауважити, що для того, щоб знання, отримані за картками Домана, відклалися у малюка в голові, їх потрібно закріплювати за допомогою інших ігор (див. вище). Інакше дитина швидко забуде все, що ви йому показували. Тому я рекомендую починати дивитися картки Домана з геометричними фігурами приблизно у віці 1 року, так як в цей час малюкові стають цікаві сортери, рамки-вкладиші, малювання, аплікація тощо І, вивчивши форми по картинках, він зможе використовувати отримані знання в цих іграх. До речі, картки "Геометричні фігури" можна, а купити ТУТ.

Про нашому досвіді вивчення фігур за картками Домана можна почитати.

10. Дивимося розвиваючі мультфільми

Ну і, звичайно, не завадить перегляд мультфільмів на тему «Геометричні фігури», зараз на просторах інтернету їх можна знайти чимало. Ось деякі з них:

замість висновку

Дуже часто процес навчання дитини геометричних фігур (та й не тільки фігурам) сприймається батьками виключно як постійне екзаменування дитини, тобто вони пару раз показують дитині, наприклад, квадрат, а в подальшому ж навчання зводиться до питання «Скажи, яка це фігура?». Такий підхід вкрай неправильний. По-перше, тому що як і будь-яка людина, дитина не дуже любить, коли йому влаштовують перевірку знань, і це тільки відбиває в нього бажання займатися. По-друге, перш ніж про щось питати малюка, йому потрібно дуже багато раз це пояснити і показати!

Тому постарайтеся зводити перевірочні питання до мінімуму. Просто повторюйте і повторюйте досліджувану інформацію, будь то назви фігур або чогось ще. Робіть це під час ігор і бесід з малюком. А то, що дитина все засвоїв, ви незабаром і самі побачите без зайвих перевірок.

Марина Геккель
Цікаве заняття з математики. «Подорож в країну Геометричних фігур», для дітей 4-5 років

Цікаве заняття з математики"Подорож в країну Геометричних фігур"

завдання:

1. Закріпити вміння дітей розрізняти геометричні

фігури за кольором і формою.

2. Вчити виділяти дані геометричні фігури з

безлічі інших.

3. Удосконалювати навички рахунку (В межах 5).

4. Розвивати вищі психічні функції: Пам'ять,

мислення, увагу, розвивати дрібну моторику.

5. Розвивати в дітях почуття взаємодопомоги.

Хлопці, сьогодні ми з вами вирушимо в країну Геометричних фігур. Для початку треба відкрити ворота (Ворота прикріплені на дошці)

Для цього потрібно відгадати загадки:

1. З дитинства я знайомий твій

Кожен кут тут прямий

Всі чотири сторони однакової довжини

Вам представитися я радий.

А звуть мене ... (Квадрат).

2. Ні кутів у мене

І схожий на блюдце я

На тарілку і на кришку

І на круг і колесо (Коло)

3. Моя загадка коротка:

Три сторони і три кути

Хто я? (Трикутник)

Молодці. Ваші відгадки - ключ до цих воріт. (Ворота відкриваються під музику, там прикріплена картина із зображенням вулиці, де по одній стороні всі будинки круглі, а по інший - овальні).

Давай відправимося по першій вулиці.

Як ви думаєте, які жителі там живуть?

(Показую вулицю, де все кругле і овальне).

Правильно, тут живуть кола і овали.

Як ви думаєте, чому вони живуть разом?

(Він дуже схожі)

Чим схожі ці фігури?

(Немає сторін, кутів)

Чим все-таки відрізняються?

(Овали витягнуті)

А зараз давайте пограємо.

подивіться уважно, Чим відрізняються будинку на одній стороні вулиці від будинків на іншій стороні?

(Віконця в будинках на одній стороні вулиці овальні, на іншій стороні - круглі) .- Але на цій вулиці все переплуталося.

Давайте наведемо порядок.

(Діти прикріплюють в будинках віконця потрібної форми)

Все правильно?

Скільки овальних віконець з одного боку?

Скільки круглих віконець з іншого боку?

Яких більше?

Отже, тепер на вулиці овальної і круглої повний порядок, вирушаємо на іншу вулицю.

(Демонструю іншу картину із зображенням вулиці, де все квадратне і прямокутне.)

Як ви думаєте, які фігури тут живуть?

Чим схожі ці фігури?

(4 кута, 4 сторони)

Чим відрізняються?

(У квадрата всі сторони рівні)

Хлопці, подивіться, у них теж щось не так, якийсь непорядок.

(Близько квадрата і прямокутника сховався коло і овал)

Правильно, тут зайві фігури, Вони з іншої вулиці, напевно, заблукали, давайте їх відправимо додому.

Хлопці, на вулиці будь фігур ми ще не побували?

Правильно, ми вирушаємо до трикутниках.

(Картинки кожної дитини з зображенням трикутних будинків).

Хлопці, що ви знаєте про трикутники, чим вони відрізняються від інших фігур?

(3 кута, 3 сторони)

Хлопці трикутниках теж треба допомогти.

На їхній вулиці побудували нові будинки, але в них неможливо потрапити.

Як видумаєте чому?

(Діти розглядають картинки із зображенням трикутних будинків, в яких круглі, овальні, прямокутні і трикутні двері.

Пропоную замінити двері «Неправильної» форми на трикутну.

Хлопці, давайте порахуємо, скільки дверей ми поміняли.

Хвилинка відпочинку.

Раз два три чотири п'ять!

Відпочивати вміємо теж -

Руки за спину покладемо,

Голову піднімемо вище,

І легко - легко подихаємо.

Раз два три чотири п'ять!

Тупотимо ногами.

Раз два три чотири п'ять!

Ляскаємо руками!

Підтягніться, на носочках стільки раз,

Рівно стільки, скільки пальців на руці у нас.

А скільки пальців на руці у нас? (5)

А скільки фігур у нас було в гостях сьогодні?

підсумок: - Наше подорож по місту Геометричних фігур добігає кінця. А щоб у всіх жителів цього міста завжди був гарний настрій, давайте виліпимо для них печиво різної форми.

Сучасні виробники товарів для дітей і дитячі психологи пропонують зайнятися розвитком і навчанням дитини практично відразу після його народження. За якими методиками займатися - вирішувати тільки батькам, але деякі основні поняття слід пояснити поза основної програми. для малюків важливі не менш ніж кольори і назви основних побутових предметів. Як же правильно познайомити дитину з колами і овалами?

Навіщо потрібна геометрія дошкільнятам?

Поняття форми і розміру допомагає сприймати навколишній світ і предмети, порівнювати їх між собою. Ви, не замислюючись, скажете, описуючи якийсь незвичайний предмет меблів, що він схожий на два прямокутника з закругленими краями. А тепер уявіть собі, наскільки складно описати і порівняти якісь об'єкти, не знаючи назв і понять простих форм. Саме тому вивчити геометричні фігури для малюків корисно якомога раніше. Вже до 2-3 років дитина повинна знати, як мінімум, коло, квадрат, прямокутник, трикутник, ромб. Поступово можна додавати і складніші фігури.

Активність 5 почуттів

Це діяльність, в якій дошкільнята навчаться розрізняти 5 почуттів, одночасно стимулюючи їх. Буде 5 станцій, які будуть відповідати почуттям: смак, запах, зір, дотик і слух. Кожна зі станцій буде ототожнюватися з частиною тіла, відповідальної за сприйняття цього почуття, і діти будуть проходити через них груповим способом.

Сезон смаку буде полягати лише в тому, щоб спробувати продукти, які відповідають різним смакам, які можуть бути сприйняті. На станції запаху діти повинні загорнутого ароматами, які можуть відповідати, наприклад, кольором, ароматизованим тканин або ароматичним свічок.

Вирушаємо на пошуки фігур!

Найпростіше чогось навчити дитину в процесі гри. Постарайтеся зацікавити малюка, подавайте новий матеріал в оригінальній ігровій формі. Для самих маленьких навіть не потрібно організовувати заняття, вчитися можна мимохідь. Розкажіть, що чашка кругла, а книга - прямокутна. Наочним посібником, що розкриває поняття «геометричні фігури», для малюків стануть самі звичайні іграшки. Порівнюйте разом кубики і м'ячики, ускладнюйте завдання, додаючи посуд або фрукти для гри в магазин. Дітей старшого віку можна зайняти на тривалий час, попросивши знайти в кімнаті якомога більше кіл або трикутників. Допоможіть проявити всю фантазію і поясніть, що фігури можуть «ховатися» на тканини або шпалерах у вигляді малюнка, являти собою цілий предмет або його частину.

У сезон дотику вони повинні розпізнавати різні текстури, доторкнутися до тканин або міцним предметів, гладкі, оксамитові, серед інших. Нарешті, на вушної станції вони повинні слухати музику, звуки тварин або голосу, розуміючи функцію і важливість вуха.

Така дошкільна діяльність дозволяє дітям розрізняти 5 почуттів, а також знати, яка частина їх тіла дозволяє їм їх сприймати. Він робить шматки доміно за допомогою олівців або олівців і листів картону. Потім сядьте з дошкільнятами, дайте кожному в цілому п'ять фішок і помістіть інших в середину столу. Перший, хто повинен брати участь, повинен поставити один зі своїх фішок, а наступний повинен буде розмістити поруч з ним чіп з такою ж кількістю очок. Якщо у вас немає карти, яка відповідає вашому партнерові, дитина повинна взяти шматок купи, розташований в центрі, і дати наступному учаснику поворот.

Цікава геометрія


Вивчити 5 геометричних фігур набагато простіше, якщо самостійно їх намалювати. Запропонуйте малюкові творче завдання, візьміть аркуш паперу і фарби, олівці і фломастери і покажіть коло, прямокутник, квадрат, трикутник і ромб. Більш цікава версія цієї гри - мама малює геометричну фігуру, а дитина домальовує якісь елементи, перетворюючи форму в предмет або тварина. Можна також намалювати прямокутник на аркуші паперу і повісити на видному місці. Звичайно, хтось із ваших гостей здивуватися такому прикрасі інтер'єру, але ви завжди зможете відповісти: «Це ми вчимо геометричні фігури з малюками». На наступний день намалюйте коло і повісьте його поруч з прямокутником. А потім запропонуйте порівняти фігури між собою. Поступово додайте інші форми і обов'язково приділяйте кілька хвилин в день такого навчання.

Вони повинні стежити за динамікою, поки один з дітей не закінчить фішки. Це кумедна і різна діяльність, яка дозволяє дошкільнятам підраховувати і додавати окуляри, а також покращувати їх здатність зв'язуватися, оскільки вони повинні знайти відповідні фішки.

Пам'ять букв і цифр, щоб ознайомитися з алфавітом

Зробіть карти пам'яті з 1 листом картону навпіл. В одній половині літери літери алфавіту, а в іншій половині - фігура, ім'я якої починається з цієї літери. Зробіть те ж саме з 27 буквами алфавіту, і якщо ви хочете зробити це набагато більш грунтовно, почніть тільки з голосних. Ви також можете додати назву фігури трохи нижче, щоб діти стали знайомі з їх написанням.

Корисні іграшки для вивчення фігур


У вивченні основ геометрії допоможуть різноманітні ігри та іграшки. Найпростіший варіант: придбати готові картки із зображенням фігур. Зазвичай такі набори орієнтовані на вивчення форми і кольору. Карток може бути багато, фігури на них повторюються, але розрізняються за розміром і відтінку. Грати з такою настільною грою можна годинами. Попросіть зібрати всі однакові форми, потім розкласти їх за розміром. Потім змішайте картки і запропонуйте знайти всі фігури одного розміру та кольору. При бажанні таку гру можна зробити і своїми руками. Допомогти в вивченні геометрії здатне і спеціальне дитяче лото. При бажанні зовсім неважко знайти таку гру, присвячену фігурам. І все ж найпопулярнішими геометричними іграшками залишаються сортери. Зазвичай це якась основа (ємність, рамка), що має прорізи різних форм. В отвори вставляються кольорові геометричні фігури. Завдання дитини - підібрати для кожного маленького предмета відповідну проріз на основі. Сортери бувають оформлені в різних стилях, але вибираючи найпростіший - геометричний, ви отримуєте можливість вивчити назви фігур під час їх розміщення в основі. Допомогти в вивченні форм можуть і дерев'яні або картонні рамки з вкладишами, зроблені за принципом сортера. Корисно також дивитися спеціальні навчальні мультики про геометричні фігури для малюків. Поєднуйте всі запропоновані варіанти навчання, і тоді у вашої дитини не виникне проблем з геометрією.

Ця діяльність допоможе дошкільнятам вивчати букви алфавіту, співпрацюючи з цифрами, які вони вже знають. Зробіть кругову головоломку, яка нагадує форму піци, розрізаної на трикутні фігури. Кожна трикутна фігура буде розділена на дві частини, частина точки буде намальована числом, а частина, яка її доповнює, намалює кілька точок, що відповідають цьому числу. Це будуть шматочки головоломки. Так, наприклад, у вас є шматок з номером 6, а шматок, який повинен відповідати цій іншій частині головоломки, повинен мати на ньому 6 очок.

Хлопці, подивіться, як багато у нас гостей сьогодні. Давайте привітаємо їх, скажімо «Здрастуйте».

- Чуєте, хтось стукає в двері? Дивіться, до нас на заняття прийшов щеня Шарик, він хоче з нами погратися. Хочете пограти з Шариком?

Шарик недавно познайомився з геометричними фігурами, а ви з ними знайомі?

Які геометричні фігури ви знаєте?

Робіть те ж саме з кожним числом від 1 до 10, ставлячи головоломку таким чином, щоб цифри підраховувалися за годинниковою стрілкою, починаючи з номера. Діти повинні навчитися асоціювати число з числом, яке воно представляє, і повинні розраховувати, щоб дізнатися, скільки чисел в кожній частині. Це допоможе зміцнити ваші чисельні навички.

Виберіть зображення, яке показує багато об'єктів, це може бути пейзаж, парк з дітьми, зоопарк і т.д. І покажіть дітям, щоб вони детально спостерігали все в ньому. Попросіть їх зосередитися на зображенні і спробуйте згадати повний набір об'єктів, показаних там. Нехай вони постежать за кілька хвилин, а потім видаляють зображення.

Кулька буде загадувати загадки, а ви відгадуйте, що за геометричну фігуру Шарик загадав.

Ні кутів у мене,

І схожий на блюдце я,

На тарілку і на кришку,

На кільце, на колесо.

Відгадайте, друзі,

Слайд 1. (червоне коло)

В .: Ви правильно відгадали загадку. А що ви знаєте про колі?

Правильно, у нього немає кутів, і тому він може котитися.

Активність для розпізнавання фігур

Потім попросіть їх спробувати відтворити всю картину на кресленні. Це відмінна діяльність для дітей дошкільного віку, оскільки вона покращує їх здатність, а також їх здатність виражати себе через малювання. Щоб дошкільнята навчилися визначати і розрізняти різні форми, ви можете робити картонні коробки або використовувати будь-який інший контейнер і дотримуватися зовні фігури, зробленої з картоном, щоб представити її. Ви можете використовувати кола, квадрати, трикутники, прямокутники, серця або будь-яку іншу фігуру, яку ви хочете вивчати дітям.

А якого кольору коло на цій картинці?

В: Подивіться, діти, що зображено на цій картинці?

Скільки кіл зображено на цій картинці?

Женя, підійди до дошки і порахуй кола.

Якого розміру кола?

Якого кольору маленький коло?

Щеня: Молодці, діти! Слухайте наступну загадку!

Три вершини, три кути,

Помістіть на стіл вирізи з картону кількох кольорів, які відповідають цим формам. Діти повинні вставляти кожну фігуру в контейнер, до якого вони належать. Якщо ви хочете, ви можете зробити те ж саме з тривимірними цифрами для трохи більш просунутого рівня.

Робіть картки бінго на аркушах картону, в яких замість цифр в коробках будуть коробки різних кольорів. Як тільки ви зробите картонні коробки, Пластифікуючі їх на прозорому папері. Зробіть невеликі коробки з картону квітів, які ви будете включати в діяльність, і напишіть в них своє ім'я. Помістіть коробки з картону в коробку або контейнер і знайдіть індексні картки, які можна використовувати для позначення названих кольорів.

Три сторони у мене.

Діти, хто ж я?

Слайд 3. (синій трикутник)

В: Подивіться, діти, на зображенні зображений трикутник.

Хто знає, чому трикутник так називається?

Давайте порахуємо, скільки кутів у трикутника. Оля, вийди до дошки і порахуй кути.

А скільки сторін у трикутника?

Давайте порахуємо. Андрій, виходь до дошки і порахуй боку у трикутника.

Барвиста дошка, щоб весело провести час руками і ногами

Кожен раз, коли ви виймаєте картонний ящик, діти повинні відзначати його за допомогою карток. Переможцем стане перший, хто відзначить всі карти на бінго-карті. За допомогою цієї діяльності дошкільнята можуть навчитися розпізнавати кольори. Зробіть вигляд дошки за допомогою аркуша паперу досить великим і намалюйте великі кольорові плями. Візьміть картон і намалюйте на ньому кілька кіл того ж кольору, що і на дошці. У кутах картону ви помістіть фігуру, що представляє праву ногу, в іншому кутку ви помістіть фігуру, що представляє ліву ногу, і ви зробите те ж саме з руками.

А якого кольору трикутник на цій картинці?

В: Діти, подивіться, що зображено на цій картинці?

Скільки трикутників на цій картинці?

Карина, вийди до дошки і порахуй трикутники.

Лера, якого кольору трикутники на цій картинці? Вийди до дошки і покажи, будь ласка.

Гоша, якого розміру зелений трикутник? (Великий, середній або маленький)

Зробіть стрілку з картону і помістіть його в центр дошки за допомогою клоуна. Поверніть стрілку на дошці і попросіть дітей помістити частину тіла, зазначену стрілкою, в точку кольору, що вказує на неї. Діти повинні пересуватися по борту, щоб відповідати вказівкам, уникаючи падіння.

Навчитися розраховувати на дерев'яні палички і пластилінові кульки

За допомогою цієї діяльності ви можете зміцнити знання квітів і диференціювати ліву і праву сторони, розважаючись і рухаючи своїм тілом. Візьміть кілька паличок або дерев'яних піддонів і помістіть цифри від 1 до 10 зверху. Віддайте їх дітям і попросіть їх наклеїти на піддон кількість пластилінових кульок, відповідне числу, яке з'являється на ньому.

Женя, якого розміру синій трикутник?

Карина, якого розміру червоний трикутник?

Щеня: Які ж ви молодці! Слухайте наступну загадку.

Він давно знайомий мій

Кожен кут в ньому прямий

Всі чотири сторони однакової довжини

Вам його представити радий

А звуть його ... ..

(Зелений квадрат)

В: Подивіться на картинку, тут зображений квадрат.

Ви можете запропонувати їм пластилін, кольоровий папір і навіть боби, щоб вони могли представляти фігуру. З цією діяльністю дошкільнята працюватимуть зі своїми вміннями. Як тільки ви продемонструєте, що ви дізналися цифри з 1 по 10, ви включаєте палітри з більш високими номерами, і навчання триває.

Розкажіть історію з об'єкта

Помістіть кілька об'єктів всередині коробки. Формуйте групи дітей і роздавайте кожному з 4 або 5 предметів коробки. Потім попросіть їх створити історію з цих об'єктів і зв'язати її зі своїми однолітками. Завдяки цій діяльності для дошкільнят ви помістіть свою уяву і творчість в втеча, і ви також відчуєте свою оповідну здатність.

Якого кольору цей квадрат?

Скільки у квадрата кутів?

Майя, вийди до дошки і порахуй кути у квадрата.

Скільки сторін у квадрата? Сергій, вийди до дошки і порахуй боку у квадрата.

Подивіться, що зображено на цій картинці?

Давайте порахуємо, скільки квадратів на цій картинці.

Якого розміру квадрати на зображенні?

Викладання слів дітям дошкільного віку

За допомогою цієї діяльності ви можете допомогти дошкільнятам розвинути свої навички грамотності. Помістіть кілька складів в коробки з картону або картону і попросіть дітей сформувати слова з цих складів. Допоможіть їм, нагадавши їм, як формуються склади.

Ці дошкільні заняття ідеально підходять для дітей, тому що вони динамічні, різноманітні і, що найважливіше, вони сприяють їх навчання, підвищують їх творчий і колективний потенціал і покращують їх здатність ставитися до інших. Це, без сумніву, інструменти великої підтримки для початкового освіти будь-якої дитини.

Якого кольору великі квадрати?

Якого кольору маленькі квадрати?

Щ .: Ви такі молодці, розгадали всі загадки і відповіли на всі питання!

В: Шарик придумав для нас ще одну гру з геометричними фігурами. Пограємо?

Подивіться, Шарик розклав фігури по порядку. Подивіться, які фігури зображені?

Яка фігура перша?

В 3 роки рівень мислення у дітей більш складний, тому він ідентифікує об'єкти більш докладно, вказуючи на різні характеристики в них і групуючи їх за категоріями. Знайдіть своє тіло по відношенню до вашого простору. Його мова більш досконалий і гнучкий, може підтримувати діалог і задавати питання, спонтанно розповідає про свій досвід, починає використовувати особисті займенники, статті. Він співає різні мелодії в супроводі жестів і рухів, використовує часи.

У цьому віці у них вже є високий рівень незалежності і руху. Він підкреслює його здатність брати олівець відповідним способом і нарізати ножицями. Гра 1: Гра в боулінг. Розвивати рухові навички координації, терпимість від розчарування. Сила контролю і швидкість.

Якого кольору квадрат?

Яка фігура наступна, друга?

Якого кольору коло?

Яка фігура остання?

Якого кольору трикутник?

Шарик перемішав всі фігури і знову розклав їх, але він помилився. Давайте допоможемо Шарику, і знайдемо помилку?

В: Подивіться, що Шарик поклав не в тому порядку на цій картинці?

Давайте подивимося на наступну картинку, які фігури Шарик неправильно поклав?

Кожна пляшка буде позначена кольором, її можна намалювати всередині. Помістіть пляшки у вигляді тортів. Дитина повинна бути розміщений на деякій відстані від боулінгу, до заданого порядку, повинен кинути. Дитина буде розвивати ручну координацію очей. Через цю гру дитина навчиться краще терпіти свої помилки і повторити спробу. Працюйте в групах і поважайте зміни через кумедний спосіб кинути.

Гра 2: Ми знаходимо цифри. Мета: визначити геометричні фігури з реальними об'єктами. Розпізнавайте різні форми, кольору і розміри, створюйте відмінну координацію двигуна. Ресурси: Старі журнали, листи, клей або гума, ножиці. Процедура: дитина може шукати в журналі різні зображення об'єктів геометричних фігур і розрізати їх. Коли ви зібрали хорошу суму, ви можете вставити ці цифри в лист, утворюючи машину, будинок, робот і т.д.

Які фігури помінялися місцями?

Правильно, яка фігура повинна бути першою?

Точно, жовтий коло залишається на своєму місці.

Яка фігура повинна бути останньою?

Молодці! Шарик склав фігури ще раз, і знову помилився. Давайте допоможемо йому знову!

Які фігури не на своїх місцях на цій картинці?

Перевага: ця діяльність буде розвивати увагу у дитини, його творчий потенціал і прекрасну рухову координацію, завдяки цій грі дитина захоплює свої знання геометричних фігур веселим способом. Гра 3: Маленькі квіти з пальцями.

Розвивайте здатність художньої творчості, зміцнювати лексику квітів і форм, грайте з гнучкістю в руках. Для пальців, кольоровий картон. Процедура: Дитина повинна збирати пальці, а потім занурювати їх в пальцеві фарби, монети в картоні, ви можете формувати квіти, людей, пейзажі, а потім розповідати про це.

Яка фігура повинна бути першою?

Яка фігура повинна бути другою?

Яка фігура повинна бути третьою?

Щ: Дякую! Ви допомогли мені правильно скласти всі фігури! Молодці!

В: А тепер давайте трохи відпочинемо!

Встаньте біля своїх стільчиків, і пограємо разом з Шариком.

У дворі щеня грав,
Стрибав, бігав і вважав:
«Раз - стрибок і три кивка,
Два - направо голова,
Три - наліво поворот »-
І помчав до воріт,
А потім зітхнув і сів:
Він втомився і принишк.

В: Вам сподобалося грати з Шариком?

Ви знаєте, у нашого друга Шарика немає будиночка. Але ми можемо допомогти йому і зробити будиночок для нього з геометричних фігур.

Допоможемо Шарику, зробимо для нього будиночок?

Ви знаєте, як називається будиночок, в якому живе собака?

Як ви думаєте, з чого ми будемо робити будку для Шарика?

Пройдіть за столи. Подивіться, у кожного з вас на столі лежить квадрат, трикутник і коло.

Як ви думаєте, з якої фігури ми зробимо сам будиночок?

Правильно! Якого кольору квадрат у вас на столі?

Покладіть квадрат жовтого стороною вниз на стіл.

Відкрийте клей, візьміть його в праву руку, і намажте весь квадрат клеєм, притримуючи його лівою рукою.

Поставте клей на стіл, візьміть квадрат, і приклейте його посередині листа, як зображено на картинці на дошці.

З якої фігури ми зробимо дах для будки?

Якого кольору трикутник у нас на столах?

Подивіться на картинку на дошці.

Покладемо трикутник червоною стороною вниз на стіл. Візьмемо клей в праву руку і намажемо весь трикутник з білою боку клеєм, притримуючи його лівою рукою.

Поставимо клей на стіл, візьмемо трикутник в руки і приклеїмо так, як зображено на картинці на дошці, зверху над квадратом.

Яку фігуру ми візьмемо, що б зробити двері в нашій будці?

Якого кольору коло у нас на столах?

Подивіться на картинку на дошці, куди ми приклеїмо двері?

Покладемо коло синьої стороною вниз на стіл. Візьмемо клей в праву руку і намажемо весь коло з білою боку клеєм, притримуючи його лівою рукою.

Поставимо клей на стіл, візьмемо коло в руку і приклеїмо так, як зображено на слайді на дошці.

Щ: Які чудові будки з геометричних фігур ви для мене зробили!

Тепер мені буде де жити! Дякую!

Познайомте дитину з геометричними фігурами: коло, квадрат (прямокутник), трикутник. Продемонструйте йому ці фігури на малюнках і вирізані з паперу. Навчіть знаходити їх форми в навколишньому середовищі. використовуйте дидактичну гру «Чудо-мішечок»: в полотняній мішечку знаходяться дрібні предмети різних геометричних форм, з дерева або пластика. Виріжте разом з дитиною з кольорового паперу набір цих фігур різного розміру і кольору. Потренуйте вашого малюка відбирати з безлічі розрізних фігур тільки трикутники або тільки кола, або квадрати. Навчіть дитину малювати ці фігури, спочатку на аркуші в клітинку, потім за допомогою трафарету, пізніше використовуючи лінійку і циркуль.

Чудо-мішечок

Ви можете використовувати для гри набір «Чудо-мішечок» або просто мішечок з непрозорої тканини, і кілька спеціально підібраних для гри невеликих предметів різної форми: квадратної - коробок, жуйку, кубик, кулька, м'ячик, клубок. Попросіть дитину дістати спочатку все круглі, потім все квадратні предмети. Перевірте правильність виконання завдання.

Прокати в ворота

Познайомте дитину з геометричними фігурами куб і куля. Проведіть таку настільну гру: запропонуйте дитині покатати в ворота (їх позначаємо на столі двома кубиками) кубик і кулька. Нехай дитина постарається виконати це завдання. Потім проаналізуйте разом з ним його спостереження: «Шарик округлої форми, тому він може легко котитися або стояти на місці, а куб не може котитися, йому заважають кути. Він може стояти на місці або його можна перевернути з боку на бік. Його сторони всі однакові ».

Візерунки з геометричних фігур

З кольорового паперу виріжте кілька рівносторонніх трикутників (від 12 і більше). Хто більше складе фігурок з них? Які геометричні фігури можна скласти з них? Квадрат, прямокутник, трикутник. З 12 трикутників ви можете зібрати зірку: спочатку збираєте центр зірки - шестикутник. Потім з решти шести трикутників робите до нього промені.

трикутник

Покажіть дитині геометричну фігуру - трикутник. Поясніть, чому вона так називається - тому що у неї три кути. Нехай дитина назве трикутні предмети навколишнього оточення. Пограйте з «чудо-мішечком», нехай дитина дістане з нього всі предмети трикутної форми.

будиночки

Дайте дитині набір паперових трикутників - два квадрата, один побільше, один поменше розріжте по діагоналі, і фігурку паперового звірка (їжачка, зайчика). Запропонуйте дитині зібрати з трикутників будиночок для паперового звірка. У будівництві будиночка повинні бути задіяні всі наявні трикутники. Варіантів може бути кілька. Якщо дитина не може знайти кілька варіантів, допоможіть йому.

ялинки

Дайте дитині набір з трьох трикутників з однаковими сторонами. Запропонуйте дитині скласти з цих трикутників фігурки - ялинки. Може бути два варіанти ялинки: перший - три трикутника розташовані один над іншим, торкаючись підставою вершини нижнього, другий - нижній великий трикутник складний з двох малих, із суміжними сторонами, а верхній трикутник стосується підставою вершини нижнього. Швидше за все, дитина збере перший варіант. Запропонуйте йому другий варіант. Нехай він порівняє дві ялинки і скаже, яка вище, а яка з них нижче.

рибки

Дайте дитині набір з чотирьох однакових паперових трикутників, трикутники зробіть з двох однакових квадратів, розрізаних навпіл. Запропонуйте йому зібрати з них різних рибок будь-якими способами (накладати трикутники один на інший не можна). Вийде 4 варіанти рибок. Найцікавішу рибку можна перетворити в аплікацію.

квадрат

Покажіть дитині квадрат, скажіть як називається ця фігура і в чому її особливість: всі сторони квадрата однакові. Як це перевірити? Нехай дитина запропонує свої варіанти. Потім продемонструйте йому, як ще можна це зробити: по черзі скласти квадрат по двох діагоналях. Якщо сторони збіглися при накладенні одна на одну, значить вони однакові, і дана фігура - квадрат. Запропонуйте дитині скласти квадрат з паличок. Кількість паличок не обмовляється. Можливо, він використовує по одній паличці для сторони, а можливо, кілька. Залежно від цього запропонуйте йому скласти квадрат побільше або поменше. Нехай дитина назве предмети навколишнього оточення квадратної форми.

Дитині або групі дітей пропонують набір з п'яти квадратів і п'яти трикутників різного розміру і кольору, а також паперові фігурки п'яти гномиків в різнокольорових ковпачках. Дорослий розповідає дітям, що сильний вітер позривав дахи з будинків гномиків і просить полагодити їх - зібрати будиночки з прямокутників і трикутників, підібравши трикутник - дах до кожного будиночка-квадратику. Нехай діти пояснять, за якими ознаками вони визначатимуть, яка дах належить якомусь будиночку (за розміром, за кольором). Коли будиночки будуть зібрані, потрібно кожного гномика відвести до його будиночка, орієнтуючись на колір ковпачка.

прямокутник

Покажіть дитині паперовий прямокутник. Назвіть його. Порівняйте методом накладення з квадратом, в два рази меншим. Проаналізуйте, ніж прямокутник відрізняється від квадрата? У квадрата всі сторони рівні, а у прямокутника рівні верхня і нижня, ліва і права-бічні (протилежні). Покажіть дитині паперові прямокутники різної форми, перевірте рівність протилежних сторін у них складаючи прямокутники навпіл. Нехай дитина назве предмети прямокутної форми.

вибрати потрібне

Перед дитиною на підносі лежать геометричні фігури різного розміру і кольору. Ви даєте дитині різні завдання: назвати всі фігури, які лежать перед ним, викласти з таці на стіл всі трикутники; всі квадрати; всі прямокутники; всі фігури певного кольору, фігури певної форми і певного кольору, фігура великі чи маленькі. Порахувати їх.

зібрати фігуру

Запропонуйте дитині великий набір різних геометричних фігур: квадратів, рівнобедрених трикутників, прямокутників різного розміру. Запропонуйте йому зібрати з будь-яких фігур відомі йому геометричні фігури різного розміру. Він може використовувати будь-які фігури і будь-які способи їх розташування. Чим більше варіантів, тим краще.

Скільки очок?

Великий аркуш ватману розкреслюють лініями на різні геометричні фігури: прямокутники, квадрати, трикутники. Дитина і дорослий по черзі кидають на лист гральний кубик, і дивляться, на яку фігуру він потрапив. Заздалегідь домовтеся, скільки очок дається за фігуру певної форми, наприклад: трикутник - 1 очко, квадрат - 2 очка, прямокутник - 3 очка, а також скільки кидків можна зробити. Виграє той. У кого набереться більше очок за певну кількість ходів. Грати може і одна дитина. Тоді завдання буде іншим: з набору паперових фігур, знайти фігуру тієї ж форми, на яку випав кубик.

геометрична естафета

Гра для групи дітей. Діти діляться на дві команди і стають в потилицю один одному в одному кінці кімнати. Біля кожної команди стоїть стілець. На протилежному боці кімнати на столі упереміш лежать предмети квадратної і круглої форми. За сигналом гравці кожної команди біжать до столу, беруть предмет: гравці однієї команди - круглої форми, а інший - квадратної, несуть його до інших учасників команди і кладуть на стілець. Потім за предметами біжать інші гравці команд. Так триває, поки кожен учасник не принесе по предмету. Виграє команда, яка закінчила першою і без помилок.

лабіринти

Ви можете намалювати лабіринти самостійно разом з дитиною або використовувати зразки. Перевірте твердження, що з будь-якого лабіринту можна вибратися, якщо повертати тільки ліворуч.

Танграм

Танграм - східна головоломка, яка представляє собою квадрат зі стороною 8 см, розрізаний на сім частин, з яких можна скласти велика кількість різних фігурок і візерунків.

Ігри зі рахунковими паличками

Уявлення про геометричні фігури розвивають також ігри з рахунковими паличками.

гра 1. Скласти з рахункових паличок квадрат, трикутник, сторони яких складаються з 1 палички.

гра 2. Скласти з рахункових паличок прямокутник, зі сторонами 2 палички і 3 палички.

гра 3. Скласти з 10 паличок два квадрата - великий і маленький; маленький ви розмістите всередині великого, використовуючи при побудові боку великого квадрата.

гра 4. З п'яти паличок скласти квадрат і два однакових трикутника.

Навчіть дитину користуватися для вимірювання предметів мірними смужками паперу. Проведіть з ним наступні ігри:

Гра 1.Грають чотири дитини. Вони сидять за столом. У Гра 4 кожного картинка з двома ялинками, одна ялинка вище, інша нижче, і дві смужки паперу тієї ж довжини, що і ялинки. Дітям задають питання, що треба зробити, щоб дізнатися, яка з ялинок вище. Завдання: виміряти ялинки і поруч з тією, що вище намалювати гриб. Можливі варіанти: виміряти ялинки різними смужками, які потім порівняти між собою; виміряти однією смужкою. Коли кожна дитина вимірює свої ялинки і визначить, яка вище, запропонуйте дітям визначити, у кого з тих, хто сидить за столом найвища ялинка? Як це визначити? Якщо дітям складно відповісти, підкажіть їм: потрібно взяти мірку своїй високій ялинки і порівняти її накладенням з мірками найвищих ялинок інших дітей.

гра 2. Грають чотири дитини. Перед кожним картинка зі сходами, ножиці і полоска- мірка. Дорослий викладає на стіл картинку - вуличний ліхтар, І каже: «Це вуличний ліхтар. Він зламався, його потрібно полагодити. Для цього потрібна сходи. За допомогою якої сходи можна полагодити ліхтар? » Діти повинні прийти до висновку, що потрібно використовувати мірну смужку: виміряти нею висоту стовпа, а потім довжину кожної сходи і вибрати потрібну.

З кольорового паперу виріжте набір смужок різної довжини і ширини і регулярно вправляйте дитину в порівнянні їх шляхом накладення. При порівнянні використовуйте слова: довший, ширший, вже, коротше. Порівнюйте предмети навколишнього оточення, використовуючи прикметники: вузький, широкий, довгий, короткий, високий, низький, а також порівняння: вище, нижче, ширше, вже.

Гра 1. Запропонуйте дитині перерахувати предмети певної величини: а) високі; б) низькі; в) широкі; г) вузькі.

Гра 2. Нехай дитина перерахує предмети певної форми: а) трикутні; б) прямокутні; в) круглі.

гра 3. Запропонуйте дитині перерахувати речі з певного матеріалу: а) скляні; б) дерев'яні; в) металеві та ін.

Гра 4. Перекидати з дитиною м'ячем, вимовляючи слова, протилежні за значенням, що позначають величини: високий-низький, короткий-довгий, широкий-вузький, товстий-тонкий і т. Д.

гра 5. Сховайте в квартирі дві пари іграшок (ляльки, ведмедики) - іграшки в одній парі однакової висоти, а в іншій - різною. Нехай дитина знайде їх і пояснить, як вони відрізняються по висоті в парах і між собою.

Гра 6. Під час прогулянки намалюйте паличкою на землі широкі і вузькі доріжки. Запропонуйте дитині перестрибнути через них. Через які доріжки було легше стрибати? Чому? Легше через вузькі, так як вони вже.

гра 7. Під час прогулянки запропонуйте дитині помірятися зростанням з дітьми у дворі, ставши спиною до спини. Обговоріть, хто вище, хто нижче, хто вище всіх. Того, хто опинився нижче всіх, заспокойте, сказавши йому, що він ще виросте.

гра 8. Розкладіть на кухні каструльки різного розміру і попросіть дитину підібрати правильно кришки до них. Які не підійшли, чому? (Різного розміру, більше, менше). Які підійшли, чому? (Однакові). Порівняйте кришки і каструльки між собою.

Гра 9. Ви перекидати з дитиною м'ячем, на кожен кидок називаючи предмет і ознака предмета. Дитина, піймавши м'яч, повинен відповісти вам словосполученням, протилежним за змістом. Предмети можуть бути самими різними, головне, щоб їх ознаки були прямо протилежні одна одній. Наприклад: кран високий - хатинка низька, гольфи довгі - шкарпетки короткі, стежка вузька - дорога широка.

Гра 10. Запропонуйте дитині на прогулянці в парку поміряти товщину стовбурів у дерев. Товсті стовбури можна обхопити руками, а тонкі можна.

Гра 11. Підберіть предмети, різні за величиною: дві стрічки різної довжини, дві пляшки (з вузьким і широким горлом), дві банки - висока і низька, дві книги - товста і тонка, два м'ячі - малий і великий. Дитина повинна розглянути всі предмети, а коли він відвернеться, ви приберете якийсь із них. Дитина, повернувшись, повинен вгадати, який предмет зник, і характеризувати його ознаки. Повторіть гру кілька разів.

гра 12. Грає група дітей. Діти стають в коло, а дорослий з м'ячем стає в центрі кола, каже: «Олівець, що довше?». Дитина повинна назвати у відповідь предмет, який довший і кинути м'яч назад. М'яч можна кидати до тих пір, поки порівняння не вичерпаються. Можна питати, що коротше, наприклад: «Дорога довга, що коротше?»

гра 13. У цю гру можна грати на вулиці. На землі проводять межу, звідки потрібно кидати камінці (взимку це можуть бути сніжки). За межу заходити не можна. Кидати каміння можна тільки за сигналом. Перемагає той, хто кинув найдалі. Задайте питання, як порівняти, хто далі кинув? Як виміряти? Виміряти можна кроками, стопами і т. Д.

Гра 14. Грає пара дітей, що сидять за столом. Кожному по однаковою пірамідці. Потім діти знімають кільця пірамідок з стрижня і перемішують їх. Попросіть дітей розкласти кільця по порядку: від найменшого до найбільшого. Потім знову перемішати кільця і \u200b\u200bвибрати однакові парні. Парні кільця знаходять методом накладення друг на друга.

Гра 15. Для гри знадобиться кілька комплектів паличок. У кожному комплекті повинні бути по 15-20 паличок чотирьох-п'яти розмірів, наприклад довжиною 3, 4, 5, 6, 7 см.

Бажано, щоб комплекти були різного кольору. Обидва комплекти змішують і викладають на стіл перед дитиною. Його завдання розсортувати палички за розмірами і розкласти їх в окремі купки. Гра ускладнюється, якщо палички будуть відрізнятися один від одного за двома ознаками: наприклад, по довжині і товщині.

інструмент