Важкі випадки пунктуації матеріал для підготовки до еге (ГІА) з російської мови (11 клас) на тему. Це складна пропозиція (складні випадки пунктуації у складних союзних пропозиціях) Складні випадки пунктуації

Конспект

уроку російської в 11 «А» класі.

Тема урока«Важкі випадки пунктуації

(Підготовка до ЕНТ)»

Вчитель російської мови та літератури –Тюменєва В.І.

Цілі уроку:

    повторення та узагальнення знань у розділі: «Синтаксис простої та складної пропозиції»

    закріплення та відпрацювання умінь і навичок постановки розділових знаків перед союзомІу простих та складних реченнях

    закріплення та відпрацювання умінь і навичок постановки розділових знаків у БСП.

    закріплення та відпрацювання умінь та навичок, пов'язаних з різними видами аналізу тексту як мовного твору

    відпрацювання навичок виконання тестових контрольних завдань, пов'язаних з аналізом мовних явищ, поданих у тексті

    закріплення навичок самостійного дослідження поетичного тексту у межах зазначеної теми.

Завдання уроку:

    активізувати роботу учнів із тестовими завданнями, завданнями творчого характеру на матеріалі запропонованих текстів.

    пояснити пунктограми у простій пропозиції, ССП, БСП.

    розрізняти ССП і БСП як виразності у тексті.

Обладнання:

    комп'ютер

    проектний екран

    портрети С. Єсеніна, А.С.Пушкіна

    презентація

    роздатковий матеріал

Хід уроку

I. Озвучування мети уроку: слайд 2. Вчитель: « Тексти та вірші познайомлять вас із особливостями поетичного стилю Єсеніна, Пушкіна. Дослідження поетичного та прозового текстів дозволять визначити нові можливості ССП та БСП».

2. Звучить фрагмент пісні у виконанні Безрукова «Не шкодую, не кличу, не плачу». На екрані пейзажна замальовка та портрет С.А.Єсеніна. Слайд 3

3. Робота з текстом. Слайд 4.

Уч ащі читаютьфрагмент статті відомої дослідниці творчості Єсеніна О. Марченка.

Запитання до тексту. Слайди 5-7

1. Виберіть відповідну назву для цього тексту.

А) Природа у поезії Єсеніна

Б) Співак Весни

В) Світ єсенінських фарб

Г) Останній поет села Відповідь:

2. На яке питання не можна знайти у тексті відповіді?

А) Чим підкорив своїх читачів Єсенін?

Б) Які характерні риси єсенинського іміджу?

В) З якою метою Єсенін використав колірні епітети у своїх ліричних творах?

Г) Чому Єсенін ніколи не зображував зимові пейзажі? Відповідь: Г

3. Яка пропозиція використовується порівняння?

А) 2 Б) 4 В) 9 Г) 8

Відповідь: Г

4. У реченні №10 автор використовує метафоричний вираз

"естетичний камертон". Яке тлумачення найточніше висловлює

сенс цього виразу?

А) Особливий «душевний прилад», що дозволяє намалювати такі образи,

які найповніше передають думки та почуття поета.

Б) Образне позначення читацької поголоски, думкою якої завжди

керувався поет, працюючи над своїми творами.

природі.

нагальні соціальні проблеми. Відповідь: А

5. Серед пропозицій 8-11 знайдіть речення із вступним словом.

Вкажіть номер.Відповідь: № 9

6. Визначте основну функцію спілки І в реченнях №1 – 5.

Відповідь: зв'язок.однорідний.чл.пропозиції

7. Вкажіть граматично правильне продовження речення.

Читаючи вірші Єсеніна,

А) відкриваєш для себе чарівну красу світу, який раніше не помічав.

Б) у нас у душі народжується почуття гарячої любові до рідної землі.

В) до тебе в серце приходить якесь хвилююче, трепетне почуття.

Г) маємо яскраві картини рідної природи.

Відповідь: А

Підсумок:У чому допомагали розібратися тестові завдання до тексту?

4. Робота у групах. Завдання:міні-дослідження «Важкі випадки пунктуації» (постановка коми у простій пропозиції та ССП перед союзом і, складання схем). Виступ представників гуртів. Слайди 8-12.

Варіанти пропозицій із віршів С.Єсеніна:

а) У простій пропозиції між однорідними членамиз одиночним союзом.

    Люблю я ремствування буйних вод(?)

І на хвилі зірка блиск.

    Закинулася (?) і обважніла

Б) У складному реченні між частинами ССП, які мають спільний другорядний член речення

    там синь і полум'я повітряних (?) і легкодимніший за пелену.

(С. Єсенін)

між простими пропозиціями , пов'язаними одиночним союзом І, оскільки є загальні підрядні умови

І на нозі онука я хитала. (С. Єсенін)

в) Якщо союз І з'єднує дві називні пропозиції

    Дрібнолісся. Степ(?) і дали. (С. Єсенін)

Г) Просте речення, ускладнене однорідними присудками, пов'язаними союзним зв'язком, однорідними обставинами і доповненнями, пов'язаними союзним зв'язком, відокремленим обставиною, вираженим дієприслівниковим оборотом.

    Потім ти йдеш до цвинтаря (?) і, в камінь дивлячись в упор,

(С. Єсенін)

Д) ССП (, -)

    Тонуть пасовища та ниви у блакитному сяйві дня(?)

І

    Крикну я (?) і мені з гори відповість

Висновок:Аналіз поетичних текстів Єсеніна допомагає закріпити правила пунктуації, усвідомлено їх застосовувати.

5. На екрані слайди 13-17 із зображенням улюблених місць, пейзажних замальовок за мотивами поетичних творів О.С.Пушкіна. Читання учнями фрагментів із віршів «Осінь», «Зимовий ранок». Вчитель: «У цих віршах Пушкін часто використовує БСП та ССП із сполучною спілкою в.Це не випадково. БСП і ССП використовуються як виразності поряд з іншими засобами. Мета наступного етапу уроку: закріпити знання щодо пунктуації ССП та БСП, показати їх використання як засобів виразності».

6. Слайди 18-19 «Картіна І.Є.Рєпіна «Виступ Пушкіна на іспиті в Ліцеї»

Завдання класу:Конструювання ССП із сполучною спілкою і . Відповіді учнів. Читання вихідного тексту та зміненого. Що змінилося в тексті?


За столом – численні члени екзаменаційної комісії. (і) Серед них Гаврило Романович Державін. Підвівшись зі свого місця і приклавши руку до вуха, Державін уважно слухає читання юного Пушкіна.
Пушкін стоїть посередині зали за два кроки від шанованого всіма поета. (і) Йому радісно та страшно. У парадному мундирі, білих панталонах, високих чобітках, витягнувши праву руку вперед, юний поет читає з незвичайним пожвавленням. (і) Світле, радісне почуття наповнює всіх присутніх у залі.


Висновок:Складносурядні речення разом з іншими засобами мови допомагають художнику слова більш точно, повно, емоційно висловити його почуття.

7. Колективне дослідження поетичних текстів А.С.Пушкіна(учні рас

ставляють розділові знаки в запропонованих уривках) Слайди 20-22.

    Він співав любов - але був сумний голос (?)

На жаль! він знав кохання одне лише борошно…

В. Жуковський

    Я пам'ятаю чудову мить(?)

Переді мною з'явилася ти,

Як швидкоплинне бачення,

Як геній чистої краси. (До А.П.Керн)

    Опустить їх з усмішкою Леля(?)

Вони скромних грацій торжество;

Підніме (?) ангел Рафаеля

Так споглядає божество. («Її очі» 1828)

8.Робота у групах: міні-дослідження «Роль БСП у стилістичному своєрідності А.С.Пушкіна» Слайди 23-26.

    «На пагорбах Грузії лежить нічна імла…»(Аудіозапис)

На пагорбах Грузії лежить нічна імла;
Шумить Арагва переді мною.

Смуток мій сповнений тобою.

Варіант відповіді:
1 – е БСП простий і ясної структури на початку вірша точно передає загальні прикмети, хіба що розпізнавальні знаки пейзажу. Це навіть не опис природи у повному розумінні слова, а саме гранично узагальнене позначення місць, які спостерігає поет, а також вказівка ​​на добу: пагорби Грузії, Арагва, нічна імла. Присутність самого Пушкіна коротко позначено словами: шумить Арагва переді мною.

2 – е БСП складається з 3 – х частин: дві перші частини майже поширені, оскільки у яких граматичні основи передають настрій поета, уточнюють характер його стану, а другорядні члени лише свідчить про того, хто відчуває цей стан.

БСП дозволяють коротко і дуже чітко і виразно передати виникнення та розвиток почуттів автора.

Крапки з комою на початку вірша підкреслюють окремість, фрагментарність вражень та настроїв поета. Кожна частина БСП тут вимовляється однією диханні, завдяки цьому створюються інтонація і ритм, які ніби передають дихання самого автора.

    Фрагменти із роману «Євгеній Онєгін» Слайди 27-30

Варіанти відповідей:

1.На прикладі роману «Євгеній Онєгін» можна розглянути причинно-наслідкове значення безсполучникових пропозицій. Так у XXIX строфі Пушкін говорить про причину любові до балів:

У дні веселощів та бажань

Я був від балів без розуму:

І для вручення листа.

Продовжуючи розповідати про бали, поет говорить про дві жіночі ніжки, «які турбують серце», вони не залишають слідів на снігу, тому що люблять «килимів розкішний дотик»:

Виплекані в східній наріжці,

На північному сумному снігу

Ви не залишили слідів:

Любили м'яких ви килимів

Розкішний дотик.

2.У розділі третьому Тетяна вночі розмовляє зі своєю нянею. У її відповідях ми чуємо причину поганого самопочуття:

Не спиться, нянька: тут так душно!

Я не хвора:

Я знаєш, НЯНЯ, закохана.

Залиш мене: я закохана.

Вона темніє очей

Не піднімає: пашить бурхливо

Вона привітань двох друзів

Не чує, сльози з очей

Хочуть уже капати; вже готова

Бідолаха непритомна впасти...

Висновок:БСП надають ритмо-мелодійні ознаки, велику психологічну забарвленість, деякий наліт своєрідної інтимності, спеціальну стислість, що передбачає з боку читача здатність схоплювати думки швидше. Відсутність союзного зв'язку надає характеру жвавості, природної розмовності та емоційності мови.

9. Підбиття підсумків. Слайд 31.

    Розділові знаки у простій пропозиції та ССП перед союзом та;

    Розділові знаки в БСП;

    ССП і БСП як виразності в поезії С.А.Єсеніна та А.С.Пушкіна.

10 Рефлексія:виступ командирів груп

11. Домашнє завдання:аналіз віршів С.А.Єсеніна чи А.С.Пушкина (1-2), виписати складні пропозиції, пояснити пунктограми, роль ССП і БСП у передачі змісту. Слайд 32.

12. Перевірка знань щодо пунктуації:індивідуальне виконання тестів (комп'ютер)

додаток

Роздатковий матеріал

Текст 1

(1) Великий художник, Єсенін запалив публіку свіжістю та яскравістю своєї творчості. (2) Перших своїх читачів поет полонив тим, що повів по забутій ними прекрасній землі, змушуючи відчути шовк трав, запам'ятати шепіт і тишу природи, всією істотою ввібрати її запахи.

(3) Єсенін залив блакитом рязанські пейзажі, наповнивши і поля, і гущавині то ніжною, то майже чорною синьою, по якій ми чітко впізнаємо його руку. (4) Прагнучи надати пейзажу звучності, поет насичував його малиновим і кумачовим квітами, але користувався ними рідко. (5) Збережені горобинні та червоні фарби робили віршовані образи чіткими та відчутними.

6) Своя доля бачилася поетові в «золототкане цвітіння». (7) У жовто-золоченому кольорі бачив Єсенін ріжок над дахом, долину, освітлену сонцем, і навіть зелень дерев.

(8) Часто пейзаж у поета був вирішений у два кольори: синя смуга близької річки і жовта пляма дальнього гаю, червоні, наче запалені світлом вогню, одяг Русі та шаль із зеленою облямівкою, червоно-вовняна верблюдиця та жовтий горб зорі.

(9) Червоний, жовтий, зелений і, звичайно, синій кольори склали основний колорит пейзажної лірики Єсеніна. (10) Вроджена точність художнього зору поета служила йому естетичним камертоном.(11) Серед цього буйного кольору ясніше і легше ставала словесна хода Єсеніна. (О. Марченко)

Текст 2

За столом – численні члени екзаменаційної комісії. Серед них Гаврило Романович Державін. Підвівшись зі свого місця і приклавши руку до вуха, Державін уважно слухає читання юного Пушкіна.
Пушкін стоїть посередині зали за два кроки від шанованого всіма поета. Йому радісно та страшно. У парадному мундирі, білих панталонах, високих чобітках, витягнувши праву руку вперед, юний поет читає з незвичайним пожвавленням. Світле, радісне почуття сповнює всіх присутніх у залі.

Тексти «Важкі випадки пунктуації»

1. Люблю я ремствування буйних вод(?)

І на хвилі зірка блиск.

2. Закинулася (?) і обважніла

Золота моя голова. (С. Єсенін)

3. там синь і полум'я повітряних (?) і легкодимніший за пелену.

(С. Єсенін)

4. Але якби вдома був ти позначала,

То в мене була б тепер невістка(?)

І на нозі онука я хитала. (С. Єсенін)

5. Дрібнолісся. Степ(?) ідали. (С. Єсенін)

6. Потім ти йдеш до цвинтаря (?) і, в камінь дивлячись в упор,

Зітхаєш так ніжно(?) і просто за братів моїх(?)і сестер.

(С. Єсенін)

7. Тонуть пасовища та ниви в блакитному сяйві дня (?)

Інад рілкою щасливо дозріває зелень.

8 Крикну я (?) і мені з гори відповість

Тексти «Роль БСП у стилістичній своєрідності А.С.Пушкіна»

1. На пагорбах Грузії лежить нічна імла;
Шумить Арагва переді мною.
Мені сумно та легко; печаль моя світла;
Смуток мій сповнений тобою.

2. У дні веселощів і бажань

Я був від балів без розуму:

Вірніше немає місця для зізнань

І для вручення листа.

3. Виплекані в східній нарі,

На північному сумному снігу

Ви не залишили слідів:

Любили м'яких ви килимів

Розкішний дотик.

4. Не спиться, нянька: тут так душно!

Я не хвора:

Я знаєш, НЯНЯ, закохана.

Залиш мене: я закохана.

5. Вона темніє очей

Не піднімає: пашить бурхливо

У ній пристрасний жар; їй душно, душно;

Вона привітань двох друзів

Не чує, сльози з очей

Хочуть уже капати; вже готова

Бідолаха непритомна впасти...

Тести «Важкі випадки пунктуації»

Варіант 1

1. Вкажіть правильне пояснення постановки коми або її відсутності у реченні:

За околицею заспівали () і мелодія старовинної російської пісні несподіваним болем озвалася в душі Володимира.

1) Пропозиція складносурядна, перед союзом І кома ставиться.

2) Просте речення з однорідними членами, перед союзом І потрібна кома.

3) Пропозиція складносурядна, перед союзом І кома не ставиться.

4) Просте речення з однорідними членами, перед союзом І не потрібна кома.

Країна наша багата на справжні таланти () і багато видів народного мистецтва широко відомі і високо цінуються не тільки у нас, але й за кордоном.

1) Кома на місці дужок потрібна, тому що союз І з'єднує частини складної пропозиції.

2) Кома на місці дужок не потрібна, тому що союз І з'єднує однорідні члени речення.

3) Кома на місці дужок не потрібна, тому що частини складної пропозиції, що з'єднуються союзом І, мають спільний другорядний член.

4) Кома на місці дужок потрібна, тому що союз І приєднує однорідні члени пропозиції, що повторюються.

Старі, засмаглі, широкоплечі, дюженогі запорожці, з сивиною в вусах і чорновусі, засукавши шаровари, стояли по коліна у воді () і стягували човни з берега міцним канатом.

1) Кома на місці дужок потрібна, тому що союз І з'єднує однорідні члени речення.

2) Кома на місці дужок не потрібна, тому що союз І з'єднує частини складної пропозиції.

3) Кома на місці дужок не потрібна, тому що союз І з'єднує однорідні члени речення.

4) Кома на місці дужок не потрібна, тому що союз І з'єднує частини складної пропозиції, які мають спільний другорядний член.

4. Виберіть правильне пояснення пунктограми у цій пропозиції.

Ідеш весняним лісом () і дивуєшся буйній силі землі, що дає життя всьому на ній.

1) Пропозиція складна, тому потрібна кома.

2) Пропозиція проста, але є однорідні члени, тому потрібна кома.

5. БСП, у якому ставиться крапка з комою.

6. БСП, в якому двокрапка.

7. БСП, у якому тире.

8. БСП зі значенням порівняння:

1) Дунув вітер все здригнулося ожило засміялося. (М.Г.)

2) Промовляє слово соловей співає. (Л.)

3) Прийшов червень на риболовлю плюнь.

4) Назвався груздею лізь у кузов.

9. У якому разі перед союзом І потрібна кома?

1)) Йому хотілося сказати, що до Парижа він уже не потрапитьіщо батьківщини не побачить.

2) На дворі трубить рігі

3) Вікна в сад піднятоі

4) Тиша ібезлюддя.

10. У якому разі перед союзом І не потрібна кома?

1) Сонце зайшло іпочало швидко темніти.

2) Морозило і

іхліб на полях не встиг!

4) З вікна дме холодомісипле сніг.

Варіант 2

1. Виберіть правильне пояснення пунктограми у цій пропозиції.

У тайзі спекотного літа душно, жарко () і всякий мандрівник незабаром нестерпно хоче пити.

1) Пропозиція складносурядна, тому потрібна кома перед союзом І.

2) Пропозиція проста, але є однорідні члени, тому потрібна кома перед союзом І.

3) Частини складної пропозиції пов'язані союзом І, тому кома не ставиться.

4) Просте речення з однорідними членами, пов'язаними союзом І, тому кома не потрібна.

2. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні:

З гори відкривався чудовий краєвид на велике озеро в обрамленні гострих ялин () і кожному захотілося сфотографувати цю картину.

3) Складносурядна пропозиція, перед союзом І потрібна кома.

3. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні:

Вже у 20-ті роки XIX століття поїзди перекрили швидкість найшвидшого коня вдвічі та втричі () та стали кращим засобом пересування.

1) Складна пропозиція, перед союзом І кома не потрібна.

2) Проста пропозиція з однорідними членами, перед союзом і кома не потрібна.

3) Складна пропозиція, перед союзом І потрібна кома.

4) Просте речення з однорідними членами, перед союзом І потрібна кома.

4. Вкажіть правильне пояснення пунктуації у реченні:

У будинку накривали стіл () і жваво метушилися жінки, розбираючи привезені покупки.

1) Складносурядна пропозиція, перед союзом І кома не потрібна.

2) Складносурядне речення, перед союзом І кома не потрібна, так як частини складної пропозиції мають загальний другорядний член.

3) Частини складної пропозиції пов'язані союзом І, тому кома ставиться.

4) Просте речення з однорідними членами, пов'язаними союзом І, тому кома потрібна.

5. У якому випадку союз І поєднує частини ССП?

1) Коридори та велика кімната стояли голі та порожні і здавалися незвичайно просторими та світлими.

2) Крейда пурга-метелиця і крижана кров.

3) Свіжає, і гори, що овіваються морським повітрям, приймають лілові тони.

4) Тільки думки кидаються, і б'ються, і вітають той неспокій.

6. У якому разі перед союзом І потрібна кома?
1) Йому хотілося сказати, що до Парижа він уже не потрапитьіщо батьківщини не побачить.

2) На дворі трубить рігізавивали на різні голоси собаки.

3) Вікна в сад піднятоізвідти віє бадьорою осінньою прохолодою.

4) Тиша ібезлюддя.

7.В якому разі перед союзом І не потрібна кома?

1) Сонце зайшло іпочало швидко темніти.

2) Морозило іза сніжними полями, на заході, тьмяно просвічуючи крізь хмари, жовтіла зоря.

3) І ліси без сонця не виросли біхліб на полях не встиг.

4) З вікна дме холодом ісипле сніг.

8. БСП, у якому ставиться крапка з комою.

1) Коні рушили дзвіночки загриміли кибитка полетіла. (П.)

2) Я чекав схопивши рогатий сук хвилини битви, серце раптом зажглося жагою боротьби і крові.

3) Звичай мій такий підписано так з плечей геть. (Гр.)

4) Чин слідував йому він службу раптом залишив. (Гр.)

9. БСП, в якому двокрапка.

1) Не нагнати тобі скаженої трійки вони ситі і міцні та бойки. (Н.)

2) Сир випав з ним була шахрай така. (К.)

3) Товариш вір зійде вона зірка чарівного щастя Росія спряне від сну ... (А. С. Пушкін)

4) Була б спина, знайдеться і вина.

10. БСП, у якому тире.

1. Раптом я відчуваю, хтось бере мене за плече і штовхає. (Т.)

2.Мені сумно тому що я люблю і знаю молодість квітучу твою не пощадить чутки підступне гоніння. (М.Ю. Лермонтов)

3. Болтун подібний до маятника того й іншого треба зупинити. (К.Прутков)

4) Впаде промінь сонця на траву спалахне трава смарагдом та перлами. (М.Г.)

Н.А. Шапіро

Продовження. Див 39, 43, 47/2003 та № 3, 7, 11/2004

Важкі випадки пунктуації у складних союзних пропозиціях

Компакт-тема №7

Основне правило пунктуації у складній пропозиції

Всі частини складної пропозиції відокремлюються один від одного розділовими знаками: при союзному зв'язку зазвичай комами, при безспілковій - комою, точкою з комою, двокрапкою або тире. Якщо в складнопідрядному реченні підрядне розриває головне, воно відокремлюється комами з обох сторін.

Я мав намір вирушити на зорі до фортечної брами, звідки Мар'я Іванівна мала виїхати, і там попрощатися з нею востаннє.(А.С. Пушкін). [ , (Звідки), ].

Однак існує кілька синтаксичних ситуацій, в яких це основне правило уточнюється або навіть скасовується.

Частка або письменницький союз перед підрядним союзом

Якщо підрядна пропозиція слідує за головним і перед підрядним союзом або союзним словом стоїть частка неабо спілки і, або, або, ні – ніі т.п., підрядне речення не відокремлюється від головного.

Ми так і не дізналися ні хто дзвонив у наші двері, ні що йому було потрібне. Важливо не коли розпочнеться концерт, а хто співатиме.

Якщо перед підрядним союзом чи союзним словом стоять слова особливо, зокрема, тобто, наприклад, простоі т.п., кома після цих слів не ставиться.

Історія душі людської, хоча б найдрібнішої душі, чи не цікавіше і не корисніше історії цілого народу, особливо коливона – наслідок спостереження розуму зрілого над собою і коли вона писана без пихатого бажання збудити участь чи подив.(М.Ю. Лермонтов)

Якщо перед підрядним союзом стоять частки тільки, тільки, тільки, виключноі т.п., кома ставиться перед ними (хоча при проголошенні таких пропозицій пауза перед часткою не робиться).

Я прийду, щоб зайвий раз переконатися в марності цього підприємства.

Складні підрядні спілки

Зазвичай кома у складнопідрядному реченні ставиться перед підрядним союзом незалежно від цього, чи є цей союз простим ( що, щоб, коли, поки і т.д.)або складним ( незважаючи на те що, щоб, поки, відколи, тому що, тому щоі т.п.).

Доказ був разючий, і я, незважаючи на те щопосміявся над нашими предками та їхньою послужливою астрологією, потрапив мимоволі до їхньої колії.(М.Ю. Лермонтов) Він був забруднений і, перш ніжпіти на трибуну, довго мив у конторі обличчя та руки. Проект трамвая, знову поданий на розгляд, борсався у вищих губернських інстанціях, схвалювався, не схвалювався, переходив на розгляд до центру, але незалежно від схвалення чи схвалення покривався пилом, тому щоні в тому, ні в іншому випадку грошей не давали.(І. Ільф, Є. Петров). Справа в тому, що за домовленістю з бригадиром ми мали зібрати яблука з однієї старої яблуні. з тим щобполовину врожаю віддати колгоспу, а половину собі.(Ф.Іскандер)

Але буває, що перша частина складного підрядного союзу вимовляється з особливою інтонацією і відходить до головної пропозиції, ніби повертаючи собі значення вказівного слова (іншими словами відбувається розчленування складного союзу); тоді кома ставиться перед другою частиною союзу (а перед першою вже не ставиться!).

Найрозумнішим було б, звичайно, кричати доти покихтось не прийде, і потім здатися, хто прийшов у полон.(І.Ільф, Є.Петров)

Розчленування складного союзу зазвичай відбувається,

    якщо перед ним стоїть негативна частка не , інші частки або вступне слово;

...І, можливо, саме тому, щовона про шахи не знала рівно нічого, шахи не були для неї просто домашньою грою, приємним проведенням часу, а були таємничим мистецтвом, рівним усім визнаним мистецтвам.(В.В. Набоков); Мені хотілося змусити вас розповісти що-небудь, по перше, тому щослухати менш втомливо...(М.Ю. Лермонтов); При першому погляді на обличчя Миколи вона побачила, що він приїхав тільки для того, щобвиконати обов'язок чемності...(Л.Н. Толстой);

    якщо перша частина включена до ряду однорідних членів чи паралельних конструкцій;

Одночасно йому доводилося робити великі зусилля як для того, щобне втратити керівництво грою, так і для того, щобне вийти зі стану гралища...(В.В. Набоков) Але від сильного хвилювання або, як уточнюють інші, від того, щоу нього були слизькі після персика руки, він ніяк не міг розстебнути кобуру.(Ф. Іскандер). Яшка вмовляв мене залишитись на ніч, але я відмовився. І тому щопоспішав, і тому щообразив би цим наших, до яких не зайшов. Він сказав, що знову нагадує про це не для того, щобспростити подвиг Колчерукого, а для того, щобмолодь вкотре переконалася у перевазі сміливих рішень. Але або тому, щовін не задовольнився одним французом, або тому, щовін проспав ніч, він удень заліз у кущі, у саму середину французів.(Л.Н. Толстой).

Якщо підрядна пропозиція передує головному, кому перед другою частиною союзу ставити не можна.

В той час якя був поглиблений у вирішення цього питання, у замку моєї в'язниці повернувся ключ. (Л.Н. Толстой) З тих пір якгрізний суддя мені дав всезнання пророка, у серцях людей читаю я сторінки злоби та пороку.(М.Ю. Лермонтов)

Вправи

1. На місці яких цифр потрібні коми?

Греки вважали (1) що з обожнюваного Гомера (2) був суперник під назвою Гесиод. Вони зберігали легенду (3) про те (4) як два поети змагалися в поетичній майстерності. Переможцем вийшов Гесіод – і не (5) тому (6) що Гомер був гірший (7) а (8) тому (9) що його поеми про війну (10) а Гесіод оспівував світ.

Відповідь. 1, 4, 6, 7, 9, 10.

2. У якому реченні немає пунктуаційних помилок?

1) Після того, як стихла історія з анонімним листом, родич Колчерукого знову через одну людину обережно нагадав йому про телицю. (Ф.Іскандер)

2) Насамкінець він передав, щоб його родич прислухався і придивлявся до оточуючих, щоб при першій же підозрі дати йому, Колчерукому, сигнал... (Ф.Іскандер)

Відповідь. 3.

Стик двох спілок

Якщо в пропозиції поспіль слідують два союзи, то кома між ними зазвичай ставиться; при цьому підрядне, що починається з другого по порядку союзу, можна опустити або перенести в інше місце:

Мені спадає на думку, що, покими їх шукаємо, вони повернулися на наше місце і чекають на нас.

, (Що, (поки що), ...).

(СР: Мені спадає на думку, щовони повернулися на наше місце і чекають на нас.) До цього звикли настільки, що колихтось із учнів забував виконувати обов'язки чергового, вчителі під схвальний шум класу змушували мене прати з дошки чи тягти до класу фізичні прилади. Скажи йому, що якщоя скоро помру, можна буде йому приходити без підношення...(Ф.Іскандер)

Але якщо не можна вилучити підрядне, що починається з другого союзу, без перебудови всієї пропозиції, то кома між союзами не ставиться; зазвичай це буває, якщо другий підпорядковий союз має другу частину ( якщо... то, коли... то, хоч... але).

що якщобатько буде її вимагати, тотреба буде віддати.

, (Що _ (якщо), то ...)

(Якщо вилучити друге підрядне, вийде Однак після деякого мовчання я йому сказав, щосьтреба буде віддати). Але пам'ятайте, що якщови мене не вб'єте, тоя не промахнуся...(М.Ю. Лермонтов) Вороб'янінов виявився бездарним залізничним зайцем, і тому щоспроби його сісти в поїзд виявилися безуспішними, тойому довелося виступити біля «Квітника» як колишнього піклувальника навчального округу.(І. Ільф, Є. Петров).

Якщо підрядна пропозиція йде після приєднання (на початку пропозиції, після крапки), то кома ніколи не ставиться після спілки азазвичай не ставиться після і,зазвичай ставиться після спілки однакі може ставитися чи не ставитися після спілки але.

А якщодо сказаного додати, що Глав. екс. віз до Москви великий кошик божественних персиків, ніжних і жовтих, як свіжовипалені курчата, все стає ще більш зрозумілим і людяним. І хочавсі, безумовно, знали, що поїзд наближається саме до Москви, нагадування диктора було приємним.(Ф.Іскандер) І щобніхто не розгадав його другого і головного життя, він вів злиденне існування, намагаючись не вийти за межі сорокашестирублевої платні. Але так яквін мешкає на третьому поверсі, а службовий день уже скінчився, він швидко біжить униз і залишає установу.(І.Ільф, Є.Петров)

Однорідні частини складних речень

Бувають складні речення, частини яких можна вважати однорідними, оскільки вони з'єднані сочинительним зв'язком і при цьому мають який-небудь загальний елемент: загальний член речення, загальна підрядна або загальна головна пропозиція для двох або кількох придаткових. На такі пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах, зокрема, не ставиться кома між однорідними частинами, якщо вони з'єднані одиночним союзом і, або, або.

Приклади складнопідрядних речень з однорідними підрядними.

Подумайте, що буде, коли турнір закінчиться і коли поїдуть усі гості.

, (Що), (Коли) і (Коли).

Ми бачимо, що блондин грає добре, а брюнет грає погано.

, (Що), а ().

Поки «Скрябін» готувався до подальшого плавання, поки капітан перемовлявся в трубку з машинним відділенням і топки палали, гріючи воду, духовий оркестр знову зійшов на берег і, на загальне задоволення, почав грати танці.

(поки), (поки)_ і (), .

Іполит Матвійович попрямував до джерела тільки тоді, коли музиканти складали свої пюпітри, святкова публіка розходилася і лише закохані парочки посилено дихали в худих алеях «Квітника».(І.Ільф, Є.Петров)

, (коли і ().

Приклади складносурядних речень із загальним для двох частин членом.

У «Франції» заходили сонні постаті і пролунали крики барана, якого тягли за ноги на кухню. Були куплені квитки до Батума та замовлено місця у другому класі пароплава «Пестель».(І.Ільф, Є.Петров)

Приклад складної синтаксичної конструкції (пропозиції з сочинительним і підрядним зв'язком), де у двох частин, з'єднаних сочинительним зв'язком, є загальна підрядна пропозиція:

У міру того як бричка наближалася до ґанку, очі його робилися веселішими і посмішка розсувалася більше і більше.(Н.В. Гоголь)

(В міру того як), _ і .

Підрядне, що складається з одного слова

Якщо підрядне речення складається з одного лише союзного слова – відносного займенника чи прислівника, воно не відокремлюється комою від головного.

Не знаю для когоале вас я воскресив.(А.С. Грибоєдов) Я не знаю чому», - продовжувала вона, оговтавшись. Люди цієї колишньої армії тікали зі своїми ватажками, самі не знаючи куди. (Л.Н. Толстой)

Вправи

1. Вкажіть, на місці яких цифр мають стояти коми.

Коли минуло хвилин п'ять після дзвінка (1) і ніхто ще не входив (2) настало таке передчуття щастя (3) що, здавалося, серце не витримає (4) якщо все-таки скляні двері зараз відчиняться (5) і географ, за звичкою своєю майже бігом, влетить у клас. (В.В. Набоков)

Відповідь. 2, 3, 4.

2. У якому реченні є пунктуаційна помилка?

1. ...Поручик Гернет сказав, що якби Пушкін ні психологом, йому не поставили б у Москві пам'ятника. (А.П. Чехов)

2. ... Іван Іванович іде до Петра Петровича, і всі в місті знають навіщо. (І.А. Гончаров)

3. А найгірше було те, що коли він вимовив цей свій жарт багатого гуляки, я помітив, що вона посміхнулася у вже пригублену склянку... (Ф.Іскандер)

4. Я встигаю збагнути, що, якщо вона жахнеться від сорому чи відрази, коли я її поцілую, я постараюся пояснити це своїм несамовитим станом. (Ф.Іскандер)

5. Але доля судила так, що, перш ніж побачитися з Ернестом Павловичем, Остапу довелося затриматись години на дві для підписання невеликого протоколу. (І.Ільф, Є.Петров)

Відповідь. 3.

3. Вкажіть, на місці яких цифр обов'язково повинні стояти коми і де кома можлива, але не обов'язкова.

Подібно до того (1) як нетерплячий юнак (2) чекає години побачення (3) я чекав години ночі. Але (4) лише кондукторка рвонула мотузку (5) і трамвай рушив (6) кіт вчинив, як кожен (7) кого виганяють з трамвая (8) але (9) якому все-таки їхати треба. (М.А. Булгаков)

Відповідь. 3, 6, 7, 8; 4.

Дайте відповідь на питання:

1) Чи можна поставити кому перед другою частиною складного підрядного союзу, якщо підрядна пропозиція передує головному?

2) На які складні пропозиції поширюються правила пунктуації за однорідних членів?

Ставити чи не ставити кому? - Ось одна із складних і незмінно актуальних проблем російської пунктуації. Цій проблемі присвячений даний словник-довідник, який охоплює понад півтори тисячі слововжитків, пов'язаних із труднощами пунктуаційного оформлення. Це перший у вітчизняній лексикографії досвід довідника з пунктуації, побудованого за абетковим принципом. Заголовними в ньому є слова та поєднання, використання яких у письмовій мові пов'язане з пунктуаційними труднощами. Словник адресований найширшому колу читачів, усім, хто пише російською мовою, - учням шкіл та ліцеїв, абітурієнтам, студентам, викладачам російської мови, редакторам та коректорам, фахівцям-філологам, перекладачам.

А.
АВО, частка
Не вимагає постановки розділових знаків.
Може, на згадку мимоволі // Прийде вам той, хто вас співав... А. Пушкін, Ел. Н. Ушакова. Але ж і там, у Європі, теж тиснули чимало - монголи всякі. І. Бунін, Село. Старшина запропонував перечекати години дві, може, знову розійдеться. В. Биков, Дожити до світанку.

А ЩЕ, союз (у оклику)
Вживається з відтінком докору, іронії, засудження для приєднання пропозиції або складної пропозиції, які містять вказівку на те, чому не відповідає інформація, що повідомляється в попередній частині. Після слів «а ще» розділовий знак не потрібен.
Ти ж боягуз, а ще капітан! Ф. Достоєвський, Біси. До чого ж ви полохливі... А ще дівчат беретесь проводжати! Е. Мальцев, Від щирого серця.

А САМЕ, спілка
А. Вводить у пропозицію пояснювальні члени - слова чи словосполучення, які конкретизують те, що йдеться до союзу. Пояснювальні члени пропозиції, які приєднуються союзом «а саме», відокремлюються.
У двадцять п'яту річницю перших розстрілів, а саме 29 вересня 1966 року, у Бабії Яр потягнулися люди з усього Києва. А. Кузнєцов, Бабин Яр. Останній був членом Кабінету Міністрів, а саме товаришем міністра інформації. В. Аксьонов, Острів Крим.
Б. Відкриває вичерпне перерахування. Перед союзом ставиться кома, а після нього - двокрапка.

ЗМІСТ
Передмова
Структура словникової статті
Словник
Додаток 1. Пунктуація при оборотах із непервообразними приводами
Додаток 2. Пунктуація при вступних словах та поєднаннях
Додаток 3. Пунктуація в конструкціях із складовими підпорядковими спілками
Алфавітний покажчик слів та поєднань
Список використаної литературы.


Безкоштовно завантажити електронну книгу у зручному форматі, дивитися та читати:
Скачати книгу Важкі випадки російської пунктуації, Словник-довідник, Пахомов В.М., Свинцов В.В., Філатова І.В., 2012 - fileskachat.com, швидке та безкоштовне скачування.

Завантажити pdf
Нижче можна купити цю книгу за найкращою ціною зі знижкою з доставкою по всій Росії.

Н.А. Шапіро

Продовження. Див 39, 43, 47/2003 та № 3, 7, 11/2004

Важкі випадки пунктуації у складних союзних пропозиціях

Компакт-тема №7

Основне правило пунктуації у складній пропозиції

Всі частини складної пропозиції відокремлюються один від одного розділовими знаками: при союзному зв'язку зазвичай комами, при безспілковій - комою, точкою з комою, двокрапкою або тире. Якщо в складнопідрядному реченні підрядне розриває головне, воно відокремлюється комами з обох сторін.

Я мав намір вирушити на зорі до фортечної брами, звідки Мар'я Іванівна мала виїхати, і там попрощатися з нею востаннє.(А.С. Пушкін). [ , (Звідки), ].

Однак існує кілька синтаксичних ситуацій, в яких це основне правило уточнюється або навіть скасовується.

Частка або письменницький союз перед підрядним союзом

Якщо підрядна пропозиція слідує за головним і перед підрядним союзом або союзним словом стоїть частка неабо спілки і, або, або, ні – ніі т.п., підрядне речення не відокремлюється від головного.

Ми так і не дізналися ні хто дзвонив у наші двері, ні що йому було потрібне. Важливо не коли розпочнеться концерт, а хто співатиме.

Якщо перед підрядним союзом чи союзним словом стоять слова особливо, зокрема, тобто, наприклад, простоі т.п., кома після цих слів не ставиться.

Історія душі людської, хоча б найдрібнішої душі, чи не цікавіше і не корисніше історії цілого народу, особливо коливона – наслідок спостереження розуму зрілого над собою і коли вона писана без пихатого бажання збудити участь чи подив.(М.Ю. Лермонтов)

Якщо перед підрядним союзом стоять частки тільки, тільки, тільки, виключноі т.п., кома ставиться перед ними (хоча при проголошенні таких пропозицій пауза перед часткою не робиться).

Я прийду, щоб зайвий раз переконатися в марності цього підприємства.

Складні підрядні спілки

Зазвичай кома у складнопідрядному реченні ставиться перед підрядним союзом незалежно від цього, чи є цей союз простим ( що, щоб, коли, поки і т.д.)або складним ( незважаючи на те що, щоб, поки, відколи, тому що, тому щоі т.п.).

Доказ був разючий, і я, незважаючи на те щопосміявся над нашими предками та їхньою послужливою астрологією, потрапив мимоволі до їхньої колії.(М.Ю. Лермонтов) Він був забруднений і, перш ніжпіти на трибуну, довго мив у конторі обличчя та руки. Проект трамвая, знову поданий на розгляд, борсався у вищих губернських інстанціях, схвалювався, не схвалювався, переходив на розгляд до центру, але незалежно від схвалення чи схвалення покривався пилом, тому щоні в тому, ні в іншому випадку грошей не давали.(І. Ільф, Є. Петров). Справа в тому, що за домовленістю з бригадиром ми мали зібрати яблука з однієї старої яблуні. з тим щобполовину врожаю віддати колгоспу, а половину собі.(Ф.Іскандер)

Але буває, що перша частина складного підрядного союзу вимовляється з особливою інтонацією і відходить до головної пропозиції, ніби повертаючи собі значення вказівного слова (іншими словами відбувається розчленування складного союзу); тоді кома ставиться перед другою частиною союзу (а перед першою вже не ставиться!).

Найрозумнішим було б, звичайно, кричати доти покихтось не прийде, і потім здатися, хто прийшов у полон.(І.Ільф, Є.Петров)

Розчленування складного союзу зазвичай відбувається,

    якщо перед ним стоїть негативна частка не , інші частки або вступне слово;

...І, можливо, саме тому, щовона про шахи не знала рівно нічого, шахи не були для неї просто домашньою грою, приємним проведенням часу, а були таємничим мистецтвом, рівним усім визнаним мистецтвам.(В.В. Набоков); Мені хотілося змусити вас розповісти що-небудь, по перше, тому щослухати менш втомливо...(М.Ю. Лермонтов); При першому погляді на обличчя Миколи вона побачила, що він приїхав тільки для того, щобвиконати обов'язок чемності...(Л.Н. Толстой);

    якщо перша частина включена до ряду однорідних членів чи паралельних конструкцій;

Одночасно йому доводилося робити великі зусилля як для того, щобне втратити керівництво грою, так і для того, щобне вийти зі стану гралища...(В.В. Набоков) Але від сильного хвилювання або, як уточнюють інші, від того, щоу нього були слизькі після персика руки, він ніяк не міг розстебнути кобуру.(Ф. Іскандер). Яшка вмовляв мене залишитись на ніч, але я відмовився. І тому щопоспішав, і тому щообразив би цим наших, до яких не зайшов. Він сказав, що знову нагадує про це не для того, щобспростити подвиг Колчерукого, а для того, щобмолодь вкотре переконалася у перевазі сміливих рішень. Але або тому, щовін не задовольнився одним французом, або тому, щовін проспав ніч, він удень заліз у кущі, у саму середину французів.(Л.Н. Толстой).

Якщо підрядна пропозиція передує головному, кому перед другою частиною союзу ставити не можна.

В той час якя був поглиблений у вирішення цього питання, у замку моєї в'язниці повернувся ключ. (Л.Н. Толстой) З тих пір якгрізний суддя мені дав всезнання пророка, у серцях людей читаю я сторінки злоби та пороку.(М.Ю. Лермонтов)

Вправи

1. На місці яких цифр потрібні коми?

Греки вважали (1) що з обожнюваного Гомера (2) був суперник під назвою Гесиод. Вони зберігали легенду (3) про те (4) як два поети змагалися в поетичній майстерності. Переможцем вийшов Гесіод – і не (5) тому (6) що Гомер був гірший (7) а (8) тому (9) що його поеми про війну (10) а Гесіод оспівував світ.

Відповідь. 1, 4, 6, 7, 9, 10.

2. У якому реченні немає пунктуаційних помилок?

1) Після того, як стихла історія з анонімним листом, родич Колчерукого знову через одну людину обережно нагадав йому про телицю. (Ф.Іскандер)

2) Насамкінець він передав, щоб його родич прислухався і придивлявся до оточуючих, щоб при першій же підозрі дати йому, Колчерукому, сигнал... (Ф.Іскандер)

Відповідь. 3.

Стик двох спілок

Якщо в пропозиції поспіль слідують два союзи, то кома між ними зазвичай ставиться; при цьому підрядне, що починається з другого по порядку союзу, можна опустити або перенести в інше місце:

Мені спадає на думку, що, покими їх шукаємо, вони повернулися на наше місце і чекають на нас.

, (Що, (поки що), ...).

(СР: Мені спадає на думку, щовони повернулися на наше місце і чекають на нас.) До цього звикли настільки, що колихтось із учнів забував виконувати обов'язки чергового, вчителі під схвальний шум класу змушували мене прати з дошки чи тягти до класу фізичні прилади. Скажи йому, що якщоя скоро помру, можна буде йому приходити без підношення...(Ф.Іскандер)

Але якщо не можна вилучити підрядне, що починається з другого союзу, без перебудови всієї пропозиції, то кома між союзами не ставиться; зазвичай це буває, якщо другий підпорядковий союз має другу частину ( якщо... то, коли... то, хоч... але).

що якщобатько буде її вимагати, тотреба буде віддати.

, (Що _ (якщо), то ...)

(Якщо вилучити друге підрядне, вийде Однак після деякого мовчання я йому сказав, щосьтреба буде віддати). Але пам'ятайте, що якщови мене не вб'єте, тоя не промахнуся...(М.Ю. Лермонтов) Вороб'янінов виявився бездарним залізничним зайцем, і тому щоспроби його сісти в поїзд виявилися безуспішними, тойому довелося виступити біля «Квітника» як колишнього піклувальника навчального округу.(І. Ільф, Є. Петров).

Якщо підрядна пропозиція йде після приєднання (на початку пропозиції, після крапки), то кома ніколи не ставиться після спілки азазвичай не ставиться після і,зазвичай ставиться після спілки однакі може ставитися чи не ставитися після спілки але.

А якщодо сказаного додати, що Глав. екс. віз до Москви великий кошик божественних персиків, ніжних і жовтих, як свіжовипалені курчата, все стає ще більш зрозумілим і людяним. І хочавсі, безумовно, знали, що поїзд наближається саме до Москви, нагадування диктора було приємним.(Ф.Іскандер) І щобніхто не розгадав його другого і головного життя, він вів злиденне існування, намагаючись не вийти за межі сорокашестирублевої платні. Але так яквін мешкає на третьому поверсі, а службовий день уже скінчився, він швидко біжить униз і залишає установу.(І.Ільф, Є.Петров)

Однорідні частини складних речень

Бувають складні речення, частини яких можна вважати однорідними, оскільки вони з'єднані сочинительним зв'язком і при цьому мають який-небудь загальний елемент: загальний член речення, загальна підрядна або загальна головна пропозиція для двох або кількох придаткових. На такі пропозиції поширюються правила пунктуації при однорідних членах, зокрема, не ставиться кома між однорідними частинами, якщо вони з'єднані одиночним союзом і, або, або.

Приклади складнопідрядних речень з однорідними підрядними.

Подумайте, що буде, коли турнір закінчиться і коли поїдуть усі гості.

, (Що), (Коли) і (Коли).

Ми бачимо, що блондин грає добре, а брюнет грає погано.

, (Що), а ().

Поки «Скрябін» готувався до подальшого плавання, поки капітан перемовлявся в трубку з машинним відділенням і топки палали, гріючи воду, духовий оркестр знову зійшов на берег і, на загальне задоволення, почав грати танці.

(поки), (поки)_ і (), .

Іполит Матвійович попрямував до джерела тільки тоді, коли музиканти складали свої пюпітри, святкова публіка розходилася і лише закохані парочки посилено дихали в худих алеях «Квітника».(І.Ільф, Є.Петров)

, (коли і ().

Приклади складносурядних речень із загальним для двох частин членом.

У «Франції» заходили сонні постаті і пролунали крики барана, якого тягли за ноги на кухню. Були куплені квитки до Батума та замовлено місця у другому класі пароплава «Пестель».(І.Ільф, Є.Петров)

Приклад складної синтаксичної конструкції (пропозиції з сочинительним і підрядним зв'язком), де у двох частин, з'єднаних сочинительним зв'язком, є загальна підрядна пропозиція:

У міру того як бричка наближалася до ґанку, очі його робилися веселішими і посмішка розсувалася більше і більше.(Н.В. Гоголь)

(В міру того як), _ і .

Підрядне, що складається з одного слова

Якщо підрядне речення складається з одного лише союзного слова – відносного займенника чи прислівника, воно не відокремлюється комою від головного.

Не знаю для когоале вас я воскресив.(А.С. Грибоєдов) Я не знаю чому», - продовжувала вона, оговтавшись. Люди цієї колишньої армії тікали зі своїми ватажками, самі не знаючи куди. (Л.Н. Толстой)

Вправи

1. Вкажіть, на місці яких цифр мають стояти коми.

Коли минуло хвилин п'ять після дзвінка (1) і ніхто ще не входив (2) настало таке передчуття щастя (3) що, здавалося, серце не витримає (4) якщо все-таки скляні двері зараз відчиняться (5) і географ, за звичкою своєю майже бігом, влетить у клас. (В.В. Набоков)

Відповідь. 2, 3, 4.

2. У якому реченні є пунктуаційна помилка?

1. ...Поручик Гернет сказав, що якби Пушкін ні психологом, йому не поставили б у Москві пам'ятника. (А.П. Чехов)

2. ... Іван Іванович іде до Петра Петровича, і всі в місті знають навіщо. (І.А. Гончаров)

3. А найгірше було те, що коли він вимовив цей свій жарт багатого гуляки, я помітив, що вона посміхнулася у вже пригублену склянку... (Ф.Іскандер)

4. Я встигаю збагнути, що, якщо вона жахнеться від сорому чи відрази, коли я її поцілую, я постараюся пояснити це своїм несамовитим станом. (Ф.Іскандер)

5. Але доля судила так, що, перш ніж побачитися з Ернестом Павловичем, Остапу довелося затриматись години на дві для підписання невеликого протоколу. (І.Ільф, Є.Петров)

Відповідь. 3.

3. Вкажіть, на місці яких цифр обов'язково повинні стояти коми і де кома можлива, але не обов'язкова.

Подібно до того (1) як нетерплячий юнак (2) чекає години побачення (3) я чекав години ночі. Але (4) лише кондукторка рвонула мотузку (5) і трамвай рушив (6) кіт вчинив, як кожен (7) кого виганяють з трамвая (8) але (9) якому все-таки їхати треба. (М.А. Булгаков)

Відповідь. 3, 6, 7, 8; 4.

Дайте відповідь на питання:

1) Чи можна поставити кому перед другою частиною складного підрядного союзу, якщо підрядна пропозиція передує головному?

2) На які складні пропозиції поширюються правила пунктуації за однорідних членів?

Урок російської мови в 11 класі з теме «Важкі випадки пунктуації. Кома перед союзом І»

Цілі уроку:

    повторення та узагальнення знань учнів за розділами: «Синтаксис простої та складної пропозиції», «Словоутворення», «Лексика», «Орфографія»;

    закріплення та відпрацювання умінь і навичок постановки розділових знаків перед союзом І в простих і складних реченнях;

    закріплення та відпрацювання умінь та навичок, пов'язаних з аналізом тексту як мовного твору;

    відпрацювання навичок виконання тестових контрольних завдань, пов'язаних із аналізом мовних явищ, поданих у тексті;

    підготовка до написання твору-міркування за пропонованим текстом відповідно до формату ЄДІ.

Завдання уроку:активізувати самостійну роботу учнів із тестовими контрольними завданнями з урахуванням запропонованого для аналізу тексту.

Обладнання: ноутбук, медіапроектор, портрет С. Єсеніна, роздатковий матеріал.

Хід уроку

I. Повідомлення теми та мети уроку

1. Словникова робота(Мультимедійне використання)

А) Вставити пропущені літери та розкрити дужки у таких словах:

Меценат, неупереджений, толерантність, консолідація, альтернатива, (в) розбій, (в) одинак, (по) друге, (по) неволі, апеляція, інтелігентний, пацифіст.

Б) Визначити спосіб освіти наступних слів:

Неупереджений (¬ упереджений; приставковий)

По-друге (другий; приставочно-суфіксальний)

Мимоволі (¬ неволя; приставочно-суфіксальний)

В) Робота з лексичним значенням слова:

Терпимість до чужих поглядів, думки, поведінки (ТОЛЕРАНТНІСТЬ)

Зміцнення, згуртовування чогось (КОНСОЛІДАЦІЯ)

Необхідність вибору між взаємовиключними можливостями(АЛЬТЕРНАТИВА)

Людина, яка засуджує всякі війни і вимагає миру на землі (ПАЦИФІСТ)

МЕЦЕНАТ – (багатий покровитель наук та мистецтв)

Г) Скласти словосполучення з цими словами та вказати вид зв'язку.

ІІ. Робота з темою уроку.

2. Запитання до класу:

    На які два види поділяються спілки? (Творчі та підрядні)

    Назвіть основні види авторських спілок. (з'єднувальні: І, ТАК (=І), НІ…,НІ; ТЕЖ; ТАКОЖ; НЕ ТІЛЬКИ…, АЛЕ І; ЯК…, ТАК І; роздільні: ТО…,ТО; НЕ ТО…, НЕ ТО; АБО; АБО; ТО ТО ..., ТО ТО;

    Назвіть основну функцію союзу І. (Поєднує однорідні члени речення у складі простої речення; поєднує предикативні частини складних речень)

    Чи завжди перед союзом І ставиться кома? (Ні не завжди)

Розглянемо випадки постановки коми перед союзом І та випадки відсутностікомою перед цим союзом.

3. Презентація

Кома перед союзом І ставиться

А) У простій пропозиції:

Між однорідними членами перед союзом, що повторюється.

Ти мені співай, адже моя втіха -

Що повік я любив не один

І хвіртку осіннього саду,

І опале листя з горобин(С.Єсенін)

Б) У складному реченні:

Між частинами складносурядного речення

Ось уже осінь відлетіла, і примчала зима. (С. Єсенін)

Соловей не співає, і смикаючий не кричить. (С. Єсенін)

Між однорідними підрядними перед союзом, що повторюється І

Намагайтеся жити так, щоб ваші руки були чисті, і совість була чиста, і помисли були чистими.

Кома перед союзом І не ставиться

А) У простій пропозиції:

Між однорідними членами з поодиноким союзом.

  • Люблю я ремствування буйних вод

І на хвилі зірки сяйво.

  • Закинулась і обважніла

Золота моя голова (С. Єсенін)

Б) У складному реченні:

Між частинами ССП, які мають спільний другорядний членпропозиції

Там синь і полум'я повітряніші і легкодимніші за пелену(С. Єсенін)

Між однорідними підрядними, пов'язаними одиночним союзом І

Приїжджаючи сюди, я бачив, як розростається сад і як старіють будинок та його господиня. (К.Паустовський)

В) Якщо союз І поєднує дві називні пропозиції

Дрібнолісся. Степ і дали (С. Єсенін)

4. Вправа для закріплення (У дошки працюють 3 учні)

Розставте розділові знаки і побудуйте схеми пропозицій

1. Ця вулиця мені знайома, і знайомий цей низенький будинок.

[- =], та [= - ]. ССП

2. Душно в кузні похмурий,

І важкий нестерпний жар,

[=], [= - ]. ССП

3. Шелестять зелені сережки,

І горять срібні роси.

[ = - ], [= - ]. ССП

4. Броджу вулицями та калюжами,

Осінній день полохливий і дикий.

[ = -·- та -·-], [ - = і = ]. БСП

5. Ручою хвилею гримучою всі гілки обдає

І вкрадливо під кручею їй пісеньки співає.

[ - = І =]. Просте з однорідними присудками.

6. Серцю сниться запашний горошок,

І дзвенить блакитна зірка.

[ = - ], [= - ]. ССП

Необхідно бути гранично уважними, зустрічаючись у реченнях із союзом І.І.

5. Слово вчителя

Ви, напевно, звернули увагу на те, що як приклади та тренувальні вправи використовуються цитати з віршів Сергія Олександровича Єсеніна. І це випадково: наступний етап уроку – аналіз тексту, зміст якого безпосередньо з творчістю поета.

Отже, виразно прочитаємо фрагмент статті відомої дослідниці творчості Єсеніна О. Марченка.

6. Робота з текстом.

(1) Великий художник, Єсенін запалив публіку свіжістю та яскравістю своєї творчості. (2) Перших своїх читачів поет полонив тим, що повів по забутій ними прекрасній землі, змушуючи відчути шовк трав, запам'ятати шепіт і тишу природи, всією істотою ввібрати її запахи.

(3) Єсенін залив блакитом рязанські пейзажі, наповнивши і поля, і гущавині то ніжною, то майже чорною синьою, по якій ми чітко впізнаємо його руку. (4) Прагнучи надати пейзажу звучності, поет насичував його малиновим і кумачовим квітами, але користувався ними рідко. (5) Збережені горобинні та червоні фарби робили віршовані образи чіткими та відчутними.

(6) Дуже характерна для палітри Єсеніна пристрасть до жовто-золотого кольору. (7) У цій гамі витримано всі його автопортрети. (8) І це невипадково. (9) У образі, затушованому словом його язичницького прізвища, образі, що розшифровувався як осінь, Єсенін відчував своє призначення у світі. (10) Тому своя доля бачилася поетові в «золототкане цвітіння». (11) У жовто-золоченому кольорі бачив Єсенін ріжок над дахом, долину, освітлену сонцем, і навіть зелень дерев.

(12) Часто пейзаж у поета був вирішений у два кольори: синя смуга близької річки і жовта пляма дальнього гаю, червоні, наче запалені світлом вогню, одяг Русі та шаль із зеленою облямівкою, червоно-вовняна верблюдиця та жовтий горб зорі.

(13) Червоний, жовтий, зелений і, звичайно, синій кольори склали основний колорит пейзажної лірики Єсеніна. (14) Вроджена точність художнього зору поета служила йому естетичним камертоном. (15) Його звук не дозволяв поетові не помітити дивовижного кольору освітленої сонцем, що заходить, печі, напружено синього платня небес, гаснучої жовтизни вечора, густо-чорного крила глухарки.

(16) Серед цього буйного кольору ясніше і легше ставала словесна хода Єсеніна. (О. Марченко)

7. Запитання до пропонованого тексту.

7.1. Виберіть відповідну назву для цього тексту.

А) Природа у поезії Єсеніна

Б) Співак Весни

В) Світ єсенінських фарб

Г) Останній поет села Відповідь:

7.2. На яке питання не можна знайти у тексті відповіді?

А) Чим підкорив своїх читачівЄсенін?

Б) Які характерні риси єсенинськогостилю?

В) З якою метою Єсенін використовував кольоровіепітети у своїх ліричних творах?

Г) Чому Єсенін ніколи не зображував зимові пейзажі? Відповідь: Г

7.3. Яка пропозиція використовується порівняння?

А) 2 Б) 4 В) 9 Г) 12

Відповідь: Г

А) Особливий «душевний прилад», що дозволяє намалювати такі образи,які найповніше передають думки та почуття поета.

Б) Образне позначення читацької поголоски, думкою якої завждикерувався поет, працюючи над своїми творами.

7.5. Серед пропозицій 12 – 16 знайдіть речення із вступним словом.Вкажіть номер. Відповідь: № 13

7.6. Визначте основну функцію спілки І у реченнях №1 – 5.Відповідь: зв'язок.однорідний.чл.пропозиції

7.7. Вкажіть граматично правильне продовження речення.

Читаючи вірші Єсеніна,

А) відкриваєш для себе чарівну красу світу, який раніше непомічав.

Б) у нас у душі народжується почуття гарячої любові до рідної землі.

В) до тебе в серце приходить якесь хвилююче, трепетне почуття.

Г) маємо яскраві картини рідної природи.

Інструмент