Чому земноводні потребують охорони. Економічне значення та охорона плазунів. Взаємодії земноводних і людини

Тема:

Охорона земноводних.

мета: Ознайомити учнів з різноманітністю земноводних, їх роллю в екосистемах і житті людини. Звернути увагу на зв'язок будови представників різних загонів з їхнім способом життя, продовжити розвивати навички порівнювати і аналізувати ускладнення організмів в процесі еволюції. Сприяти формуванню наукового світогляду. Розвивати спостережливість, вміння порівнювати і узагальнювати, робити висновки. Продовжити роботу з екологічного виховання учнів і шанобливого ставлення до природи.

Устаткування і матеріали: Таблиця «Клас Земноводних», «Будова нервової системи типу Хордові», «Будова кровоносної системи типу Хордові», малюнки земноводних (в умовах відсутності ІКТ).

Базові поняття і терміни: Земноводні, шкірне дихання, безногі, безхвості, хвостаті, головний мозок, мозочок, передній мозок, середній мозок, проміжний мозок, довгастий мозок.

Тип уроку: Комбінований.

Методи і методичні прими:

1. Інформаційно-рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, бесіда, робота з підручником.
Прийоми навчання: подача матеріалу в готовому вигляді, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань.

2. Візуальний: складання схем, таблиць.

3. Релаксаційний - емоційне розвантаження.

4. Міжпредметні зв'язки: історія, екологія.

Хід уроку:

    Організаційний етап:

    Привітання

    визначення відсутніх

    Перевірка готовності учнів до уроку

    Перевірка підготовленості класної кімнати до уроку

    організація уваги

Психологічне розвантаження:

Планета людей неможлива без тваринного і рослинного світу. У біологічному плані людина - це частина екологічної системи. Нам в житті хочеться чогось незвичайного, дивного, тоді цікаво жити. А дивовижне і незвичайне завжди поруч з нами - просто треба трохи задуматися, придивитися, і з'явиться маса питань, на які захочеться знайти відповіді.
Сьогодні ми продовжуємо подорож в світ земноводних.
А тепер ми з вами згадаємо, що нам відомо про цих тварин.

    Перевірка домашнього завдання у вигляді тестової роботи за варіантами

Учні відповідають на запитання тестів, роботи здають на перевірку вчителю

Робота з картками в групах

картка I

Для чого земноводним необхідно шкірне дихання? Чому воно таке важливе? Відомо, що від легеневого дихання вони можуть іноді відмовитися, від шкірного - ніколи.
(Кожне дихання:
- забезпечує тривале перебування під водою;
- кисень повітря розчиняється в тонкій оболонці плівки рідини на поверхні шкіри і переходить в кров, а це велика поверхня і кисню досить, без легеневого дихання, якщо шкіра волога;
- у жаб 51% кисню під час газообміну проходить через шкіру)

картка II

Доповніть схему.
Під час скорочення серця кров виштовхується з шлуночків роздільними порціями
-спочатку кров, яка містить найменшу кількість кисню -\u003e ... (в легені і шкіру)
-Потім змішана кров ... -\u003e (до внутрішніх органів)
-насищенная киснем кров ... (до головного мозку і органів чуття).

картка III

Будова головного мозку, підпишіть назву відділів:
1.Продолговатий мозок 2.Средний мозок 3.Промежуточний мозок 4.Мозжечок

5.Полушарія переднього мозку, з'являються зачатки кори

Учні з кожної групи відповідають, інші їх доповнюють.

    Актуалізація опорних знань
    Давайте згадаємо, що нам відомо про земноводних.
    Бесіда.

1. Поясніть, чому земноводні отримали таку назву (це пов'язано з їх способом життя: їх розмноження і розвиток відбувається у воді, а життя в дорослому стані на суші).

2. Яке інша назва мають земноводні (амфібії)

3. Назвіть ознаки пристосування до життя у воді (шкірне дихання, плавальна перетинка між пальцями, у пуголовка - обтічна форма тіла, плавають за допомогою хвоста, зябра спочатку зовнішні, потім внутрішні, 1 коло кровообігу, серце 2-х камерний, бічна лінія)

4. Назвіть ознаки пристосування на суші (2 пари кінцівок, легеневе дихання, є середнє вухо, 2 кола кровообігу, серце 3-х камерний, кров в серце змішана).

5. Знайти місце розташування земноводних в системі органічного світу. Скласти ланцюг з карток,
робота в парах.

Тип хордові хордові

підтип черепні черепні

клас земноводні амфібії

загін хвостаті бесхвостние

рід саламандра жаба

вид саламандра плямиста жаба озерна

IV. Мотивація навчальної діяльності

Цікаво дізнатися, що жаб спеціально перевезли на Бермудські, Гавайські, Філіппінські острови, Нову Гвінею, Барбадос, Ямайку. Там їх використовували для захисту плантацій очерету від личинок жуків. У жаб зараз репутація захисника садів, городів, плантацій технічних культур. Як Ви думаєте, де ще використовують земноводних і яке вони мають значення?

    Оголошення теми і мети уроку.

    Вивчення нового матеріалу.

    Роль земноводних в екосистемах, їх значення для людини.

Розповідь учням з елементами бесіди, робота з підручником, зошитом, складання таблиці «Різноманітність і знання земноводних», порівнюючи представників загонів земноводних.

    Жаба є об'єктом вивчення медиків і фізіологів. Вже понад 100 років жаби працюють на людину, як класичне лабораторне тварина. Коли І.М. Сєченов випустив книгу «Рефлекси головного мозку» в 1863 році і йому загрожувало судове покарання. На питання, кого з адвокатів він має намір запросити для захисту, Сєченов відповів: «Навіщо мені адвокат? Я візьму з собою жабу і виконаю перед судом всі досліди, нехай тоді прокурор засудить мене ».

    Першими хребетними тваринами, які здійснили політ у космос були жаби.

    Земноводні - невід'ємна частина природи. Вони знищують шкідливих безхребетних. Одна трав'яна жаба за весну і літо знищує 1260 шкідників с / г культур, комах і їх личинок, слимаків.

    Земноводні - кормова база для корисних тварин. Ними харчуються єнотовидні собаки, борсуки, видри, птиці, промислові риби.

    Смачне м'ясо задніх кінцівок жаб вважається делікатесом в країнах Азії, Австралії, Південної та Північної Америки, Європи.

    За видатні заслуги при наукових дослідженнях жаб споруджено два пам'ятники в Токіо і Парижі.

Завдання учням:

Використовуючи отримані знання про різноманітність і значення земноводних складіть таблицю. Робота в групах.

Різноманітність, значення земноводних

червяги,

рибозмії

хвостаті земноводні

Тіло видовжене, кінцівки розвинені слабко, багато хто перейшов до водного способу життя.

Деяких вживають в їжу, використовують як лабораторних тварин

Тритони, саламандри

безхвості

Тіло вкорочене, хвіст скорочений

Деякі види споживають, як лабораторних тварин, знищують шкідників с / г

Озерна жаба, квакша, жерлянка

Учні розповідають, як вони заповнили таблицю, інші групи заповнюють відсутні графи таблиці. У формі бесіди, учні формулюють значення земноводних, записують в зошит тези, схеми.

значення земноводних

Ланка в ланцюзі харчування

Регулюють чисельність безхребетних тварин

    Поїдають шкідників с / г

    Індикатори забруднення навколишнього середовища

    Є їжею для деяких народів

    З отрути деяких жаб готують ліки

    лабораторні тварини

Охорона класу земноводних

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Чому земноводні потребують охорони.

Аналіз ситуації:

У водоймі, населеному тваринами, в т.ч. і земноводними, спостерігалася масова загибель останніх. Аналіз проб води в струмку показав, відсутність будь-яких шкідливих для живих організмів речовин. У пошуках причин загибелі тварин було з'ясовано, що розташований неподалік завод не має очисних споруд і викидає через димові труби в атмосферу шкідливі відходи виробництва.

    Якщо вода не містить шкідливих домішок, то чому гинули земноводні?

    Який зв'язок між відсутністю спеціальних очисних пристроїв і масовою загибеллю земноводних (пов'язана з особливістю їх дихання і поглинання вологи)

висновок про чутливість земноводних до забруднення навколишнього середовища.

    Вчені-екологи заявляють, що жаби дають нам знати про те, що ми погано звертаємося з природою. Жаба - це наша соціальна совість. Якими факторами ви можете це підтвердити?

    Чи легко живеться жабам?

    Як ви думаєте, що є причиною зникнення цих тварин? (Основна причина - це господарська діяльність людини)

Порушення природного місця проживання
-земляні роботи
-вирубка лісів
-осушеніе боліт
-забруднення водойм
-випас худоби

Браконьєрський вилов тварин

Всі вищевказані причини призводять до катастрофічного зникнення тварин - земноводних

В Англії, Німеччині та інших державах жаби знаходяться під охороною закону і ловля їх заборонена.

Узагальнення, систематизація, контроль знань і вмінь учнів

    Заповніть схему:

Господарське значення земноводних

вживання в їжу виготовлення ліків

лабораторні тварини боротьба з комахами

2. Вказати стрілками, які ознаки земноводні успадкували від риб, а які придбали в зв'язку з виходом на сушу

Успадковували від риб:
-печінка
-розвиток з ікринки

Придбали в зв'язку з виходом на сушу:
-пояса кінцівок
-3-х камерний серце
-лёгкіе
-Барабан перетинки

    Головоломка. Скласти з букв назва земноводних або їх личинок.

РАНА, САД, МАЛ - саламандра

ВАШ, ЯК - квакша

КІТ, ЛО, ГО, ВАС - пуголовок

АЖ, АБ - жаба

НДР, ТОЙ - тритон

Висновок. Роблять самі учні. Земноводні є найменшим за чисельністю класом хребетних тварин. Пристосувавшись до життя у водному та наземно-повітряному середовищі, вони живуть на суші і в прісних водоймах і мають велике значення в екосистемах. Ми повинні дбайливо ставитися до таких незахищеним тваринам.

рефлексія:

    Про що ми дізналися сьогодні на уроці?

    Що робили?

    Як тепер будемо ставитися до земноводним?

Домашнє завдання: параграф 42виучіть.

Перший ряд-готує кросворди, другий - графічні диктанти (сінквейна), третій - презентації.

\u003e\u003e Різноманіття земноводних, їх значення, охорона і загальні риси

§ 48. Різноманіття земноводних, їх значення, охорона і загальні риси

Загін Безхвості земноводні, як показує назва, об'єднує земноводних, позбавлених хвоста в дорослому стані і мають стрибальні задні ноги. У світі відомо близько 3500 видів, в СРСР - 23 виду. У нашій країні живуть жаби, жаби і квакші 93 .

Жаби, що живуть в СРСР, - бурі і зелені. Бурі - трав'яна і остромордая - навесні з'являються дуже рано, як тільки зійде сніг, і відрізняються від зелених не тільки бурим забарвленням, але і неголосним бурчанням. зелені жаби - ставкова і озерна - навесні прокидаються пізніше бурих, коли розтане лід на ставках, озерах і заплавах, і заявляють про себе гучним кваканням самців.

(!) Легко відрізняються від жаб по грубій шкірі, покритою горбиками. Шкіра жаб виділяє їдку рідину, яка викликає роздратування, потрапляючи в очі або рот. Якщо це трапиться, слід негайно промити їх чистою холодною водою.

Розповіді про те, що шкірні виділення жаб викликають у людини появу бородавок, позбавлені будь-яких підстав.

Жаби активні в темний час доби, а вдень ховаються в різні притулки. Задні кінцівки жаб коротше, ніж у жаби. У зв'язку з цим жаби гірше стрибають.

Завдяки добре розвиненим легким і сухій шкірі жаби можуть жити далеко від водойм і тільки на період розмноження йдуть у воду. Вони поселяються в городах, на полях, в лісах, парках і приносять людині велику користь, винищуючи різних шкідників культурних рослин.

квакші.

У нашій країні в південних областях європейської частини, на Кавказі і на Далекому Сході зустрічаються маленькі жаби довжиною 4-5 см - квакші. Побачити їх майже неможливо, так як живуть вони ... на деревах. Але кричать вони дуже голосно. Вниз спускаються навесні для икрометания і восени - на зимівлю.

Загін Хвостаті земноводні об'єднує земноводних, що мають довгий хвіст і короткі ноги. Вони пересуваються за допомогою ніг, хвилеподібних рухів тулуба і хвоста. Відомо близько 350 видів хвостатих земноводних, в СРСР -11 видів.

З них найбільш відомі тритони 93 .

Навесні у тритонів розвивається уздовж спини хвилястий гребінь, який служить для збільшення шкірного дихання. Особливо високий він у самців. Влітку тритони виходять на сушу і ведуть потайний спосіб життя неподалік від різних водойм (в старих пнях, ямах і інших вологих сховищах). У період наземної життя гребінь у тритона не розвинений.

У лісах Карпатських гір і на Кавказі живуть саламандри (!). Їх шкірні виділення отруйні. Забарвлення звичайної саламандри застерігає - чорна, з яскравими жовтими плямами.

зміст уроку конспект уроку опорний каркас презентація уроку акселеративного методи інтерактивні технології Практика завдання і вправи самоперевірка практикуми, тренінги, кейси, квести домашні завдання дискусійні питання риторичні питання від учнів ілюстрації аудіо-, відео- та мультимедіа фотографії, картинки графіки, таблиці, схеми гумор, анекдоти, приколи, комікси притчі, приказки, кросворди, цитати додатки реферати статті фішки для допитливих шпаргалки підручники основні і додаткові словник термінів інші Удосконалення підручників та уроків виправлення помилок в підручнику оновлення фрагмента в підручнику елементи новаторства на уроці заміна застарілих знань новими Тільки для вчителів ідеальні уроки календарний план на рік методичні рекомендації програми обговорення інтегровані уроки

Взаємодії земноводних і людини

охорона земноводних

Треба знати, яку користь або шкоду приносить ту чи іншу тварину. Для цього вивчають особливості годівлі: чим годуються, в якій кількості з'їдають корм і т.д.

Земноводні дуже ненажерливі. Вони знищують багато безхребетних тварин, серед яких багато шкідників сільського господарства, ліси і рибництва, переносників інфекційних захворювань. У цих відносинах важливість земноводних можна порівняти з важливістю птахів. Але до цього треба додати, що земноводні полюють вночі. У кормовий раціон земноводних входить і шкідники з охоронної забарвленням. Птахи таких шкідників не вживають. Крім того, земноводні з'їдають клопів та інших комах, яких уникають птиці. (Дорофєєв і ін., 1981)

Деякі види земноводних складають частину їжі промислових риб, звірів, птахів і змій. Крім того, жаби і тритони служать хорошими об'єктами для вивчення багатьох біологічних явищ.

З огляду на це, земноводних треба охороняти і приманювати в сади і городи. Треба вести роз'яснювальну роботу з населенням.

Видобуток і зберігання

Щоб зібрати земноводних, треба знати, які види зустрічаються у вашій місцевості, і в яких природних умовах мешкає кожен вид. Крім того, треба знати деякі особливості цих тварин.

Жаб і жаб краще шукати на заході або в похмуру погоду, коли вони найбільш активні. Хороший результат дає нічний лов з ліхтариками.

Ловля земноводних не вимагає особливих пристосувань. Знайдених особин беруть руками. Виділення жаб і жаб ніякої шкоди людині не завдають. При ловлі враховують, що у безхвостих земноводних поле зору 360 °. Вони мало лякаються нерухомої людини, але швидко реагують на його рух. Дуже легко знайти земноводних в період відкладання ікри.

Спійманих тварин, садять в відро з кришкою, кордонну коробку з дірочками. В середину кладуть трохи трави. У скляній і металевому посуді вони перегріваються і дуже швидко гинуть.

Для утримання в неволі найбільш підходять жаби, бурі жаби і тритони. Їх можна розмістити в акваріумі. Активність земноводних залежить від температури. Вона повинна бути 16-25 ° С. В одному акваріумі треба утримувати різних земноводних одного віку і розміру. Дорослі в неволі можуть з'їдати молодих. (Дорофєєв і ін., 1981)

Земноводні у природі та житті людини

Ще в давнину люди використовували отрута жаб і жаб для змащування стріл. Як було сказано вище, отрута більшості амфібій безпечний для людини, але для дрібних тварин і птахів смертельний. Також деякі отрути застосовуються в медицині. (Http://bufodo.apus.ru)

Амфібії приносять неоціненну користь сільському господарству. Серед шкідників, що знищують урожай прямо на корені, перше місце належить комахою. Переважна більшість жаб, квакша, жаб і саламандр харчується комахами, деякі охоче знищують молюсків, нарешті, найбільші амфібії не гребують і гризунами. Вивчення харчових об'єктів амфібій в нашій країні і в усьому світі показало, що в їжу йдуть переважно шкідливі комахи. Жаби і жаби найчастіше поїдають те, що трапляється їм на очі, а так як в осередках масового розмноження шкідників набагато більше, ніж будь-яких інших комах, в шлунках амфібій вони становлять 80-85% всієї з'їденої їжі. (Http://bufodo.apus.ru)

Амфібії - самі універсальні захисники рослин. По-перше, у них надзвичайно широкий спектр охоче поїдаються об'єктів, набагато ширше, ніж у птахів. У більшості амфібій немає харчових переваг. Їдять вони все підряд без особливого розбору, аби трофей рухався і був їстівний. Про це свідчить досить різноманітне меню наших північних жаб і жаб. Вони охоче їдять саранових і довгоносиків, клопів, щелкунов, короїдів, різних жуків, в тому числі і колорадського, гусениць совок, п'ядунів та інших метеликів. Значну частку мисливських трофеїв квакша складають блішки і жуки-листоїди. Чи не відмовляються вони і від молюсків. По-друге, амфібії, на відміну від птахів, малочутливі до отрути, тому не відмовляються від отруйних, мають неприємний запах або яскраво, точніше лякаюче забарвлених комах. Чи не відмовляються вони і від волохатих гусениць, яких переважна більшість пернатих є уникає. ( «Життя тварин», 1969)

Також комахоїдні пернаті харчуються лише в світлий час доби. Тому в їх шлунки потрапляють тільки ті шкідники, які активні вдень. А жаби і саламандри полюють у будь-який час доби. Вони приносять помітну користь тим, що знищують нічних комах, недоступних птахам.

До числа нічних ворогів рослин відносяться слимаки. Це всеїдні істоти. Вони поїдають жито, пшеницю, конюшину, вику, горох, гарбуз, моркву, капусту, картоплю, тютюн, мандарини та лимони. Вони проникають в парники і теплиці, на суничні плантації і бешкетують там, коли врожай вже дозріває, і застосовувати хімію вже більше не можна. Амфібії не цураються слимаків, а жаб можна віднести до числа їх найбільш активних ворогів.

Амфібії мисливці-універсали. Деякі з них добувають корм у воді або з її поверхні. Більшість жаб і саламандр полюють на землі. Квакші і деревні саламандри, як птахи, знаходять свою здобич на гілках кущів і в кронах дерев. Дивовижний мисливський снаряд - мова, дозволяє жабам і квакші вистачати комах прямо на льоту. Вліт «б'ють» дичину наші ставкові і озерні жаби, а тропічні Веслоногі наздоганяють здобич у польоті. Багато амфібії пристосувалися добувати їжу в землі. Загалом, рослини все цілком, від крони до коріння, знаходяться під їх охороною. (Http://bufodo.apus.ru)

Чималу користь приносять жаби, жаби квакші і саламандри, знищуючи комах - комарів, мух, гедзів і оводів, які докучають нам влітку. Серед кровопивців чимало переносників збудників таких небезпечних хвороб, як малярія. Мухи, котрі живуть в наших оселях, переносять небезпечних мікробів на своїх лапках. На комарів і мух активно полюють і дорослі жаби, і молоденькі жабенята, і пуголовки тритонів. Жерлянки і водяні жаби знищують личинок і лялечок комарів.

Безумовно, амфібії, як і будь-які інші хижаки, не в змозі повністю винищити популяцію будь-якого шкідника. Але це від них і не потрібно. Досить, що вони різко знижують чисельність шкідників і утримують її на середньому або навіть низький рівень. (Http://bufodo.apus.ru)

Відсутність терморегуляції і в зв'язку з цим незначні витрати енергії дозволяє амфібіям витрачати на нагальні потреби організму лише 40% енергетичних ресурсів споживаної їжі. Решта 60% йдуть на побудову власного тіла. У зв'язку з цим амфібії як продуценти біомаси значно перевершують теплокровних тварин, ссавців і птахів. Тому така велика їх роль в екологічних системах. З тієї ж причини їх вигідно розводити і використовувати як харчовий об'єкт (Пікулик, 1985)

Багато видів жаб і саламандр цілком їстівні і є чудовим живильним продуктом. Вони входять в меню жителів багатьох країн, в тому числі і Європи.

У деяких країнах чисельність земноводних, зокрема жаб, через непомірного їх вилову сильно зменшилася. У нашій країні винищення земноводних заборонено законом.

У деяких надзвичайно рідкісних випадках амфібії можуть заподіювати шкоду. Жаби-бики завдають істотної шкоди в ставкових господарствах. Інші види не шкодять рибному господарству.

Велику користь приносять озерна і ставкова жаби. Значну частину їх раціону складають хижі водяні жуки і їх не менш хижі личинки, які харчуються мальками риб. Таким чином, в наших господарствах жаби корисні тим, що знищують найлютіших ворогів рибної молоді. Самі жаби на молодь коропа, що є основним об'єктом риборозведення, «дивляться косо». Це підтвердило спеціально проведено дослідження: в 275 розкритому шлунку було виявлено лише 44 малька. Безсумнівно, користь, принесена знищенням хижаків, значно перевищує незначного збитку від жаб - любительок рибного столу, іноді лакомящіхся мальками. (Http://bufodo.apus.ru).

Серед плазунів нашої фауни немає видів, які шкодять господарству людини: всі вони заслуговують самого дбайливого ставлення. Ящірки і змії знищують комах і дрібних гризунів - шкідників сільського і лісового господарства. Наприклад, прудка ящірка в середній смузі європейської частини Росії поїдає комах-шкідників частіше, ніж звичайна вівсянка і вівчарик - весничка, і лише трохи рідше, ніж кропив'янка садова.

Небезпека отруйних змій невиправдано перебільшена. Самі змії роблять спробу вкусити людину тільки в тому випадку, якщо їх потривожити або переслідувати. Багаторічний досвід спостережень змій, широко практикується в південних районах нашої країни, наочно це підтверджує. Разом з тим треба врахувати виключно велику цінність зміїної отрути, що використовується в медичній промисловості. Ця обставина послужила причиною для організації спеціальних розплідників, в яких містять відловлених змій і періодично беруть від них отруту. Такі розплідники є в тропічній Азії, на півдні Африки, в Південній Америці. Ряд розплідників організований в Середній Азії. У них містять кобр, гюрз, степових гадюк і змій деяких інших видів. На жаль, змії в розплідниках не розмножуються.

охорона рептилій. У природних біоценозах рептилії ніде не досягають високої чисельності. Людина часто невиправдано переслідує і видобуває рептилій, використовуючи в їжу їх м'ясо і яйця. Шкіру великих ящірок, змій, крокодилів застосовують для виготовлення різних виробів. Гарний роговий панцир морських черепах бисс йде на виготовлення гребенів,

шпильок, у фарбувань. Непомірний промисел гігантських слонових і великих морських черепах привів до зникнення одних видів і поставив на грань зникнення інші. Гігантські сухопутні черепахи були майже винищені мореплавцями, китобої і піратами в XVII-XIX ст. На Галапагоських островах раніше жило 15 видів (з багатьма підвидами) слонових черепах (рід Geochelone), зараз збереглося 11, шість з них розводять в неволі для розселення по місцях колишнього проживання. Тільки на двох з 13 Галапагоських островів (раніше черепахи мешкали на 11 островах) чисельність слонових черепах досить висока, на інших потрібні спеціальні заходи для їх збереження.

Використання делікатесного м'яса і яєць морських черепах місцевими жителями і гурманами в багатьох країнах, що триває браконьєрський промисел прибувають на узбережжя поставили на грань загибелі багатьох видів черепах. На жаль, не скрізь заборонні заходи призводять до ефективної охорони і відновлення їх чисельності.

Всі види і підвиди слонової черепахи (p. Geochelone) в 1934 р внесені до Червоної книги МСОП. На Галапагоських островах створено національний парк, а в 1964 році відкрито біологічна станція ім. Ч. Дарвіна.

Промисел крокодилів тепер всюди обмежений, у багатьох місцях заборонено, створені спеціальні розплідники і ферми з їх розведення.

До Червоної книги МСОП занесена найцінніша в гастрономічному відношенні зелена, або супова, черепаха (Chelonia mydas), яка могла бути найважливішим джерелом їжі на берегах тропічних морів, якби її не нищили так швидко. Популяція її і зараз значна, але місць, де вона розмножується, залишилося дуже мало. Чи не вимерла вона тільки завдяки резервату Тортугеро в Коста-Ріці, звідки в останні десятиліття щорічно вивозиться 20 тис. Вилупилися черепашок в різні частини Карибського басейну.

З справжніх крокодилів до Червоної книги МСОП занесено кубинський крокодил (Crocodylus rhombifer). Промисел на нього заборонений. В болотах півострова Сапата створений крокодиловий розплідник.

У Червоній книзі МСОП знаходяться кілька видів галапагосских наземних ігуан (p. Conolopus), гігантський комодський варан (Varanus komodoensis).

До Червоної книги Російської Федерації (1983) занесено 11 видів рептилій. Серед них кавказька гадюка (Vipera kaznakowi), ендемік Західного Кавказу. Цей вид внесений також до Червоної книги МСОП. До Червоної книги Російської Федерації занесено

далекосхідна шкіряста черепаха (Trionyx sinensis), поширена в Примор'ї, середземноморська черепаха (Testudo graeca), що зустрічається в Краснодарському краї і Дагестані.

Більшість "червонокнижних видів" в Росії знаходиться у північних меж ареалів, де їх чисельність продовжує скорочуватися, хоча в Російській Федерації існує Закон, що охороняє види Червоної книги РФ.

мета: вивчити значення, різноманіття і заходи по охороні земноводних.

Завдання уроку:

  1. Розкрити значення земноводних у природі та житті людини.
  2. Ознайомити з заходами охорони земноводних.
  3. Ознайомити з різноманіттям представників класу Земноводні.
  4. Виховувати гуманне ставлення до представників класу Земноводні.

устаткування:плакати, ММК, підручник, доп. література, муляжі, живі представники класу.

План уроку.

  1. Орг. момент (1 хвилина).
  2. Актуалізація пізнавальної діяльності (2 хвилини).
  3. Вивчення нового матеріалу (30 хвилин).
  4. Закріплення вивченого матеріалу, повторення основних питань теми (5 хвилин).
  5. Рефлексія (5 хвилин).
  6. Домашнє завдання (2 хвилини).

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Постановка цілей і завдань уроку.

3. Вивчення нового матеріалу

Слова Жана Ростана: "Не тільки над жабою, а й над крихітною инфузорией схиляються покоління людей і не можуть відкрити всіх її таємниць"

Сьогодні нам належить спробувати розкрити таємниці представників класу Земноводних.

Як люди ставляться до Земноводні? Одні люди їх не люблять ( "холодна, слизька, противна!"), Інші байдужі до цих тварин. Одні люди, побачивши жаб, проходять повз, не звертаючи уваги, інші намагаються скоріше відійти від цієї тварини, треті із задоволенням штовхнуть жабу ногою, вдарять палицею або каменем. Чому? Навіщо? За що? Просто так, просто тому, що це - жаба, слабке і беззахисне створіння, яке не здатне не тільки захищатися, а й втекти не може.

Давайте розберемо значення Земноводних в природі та житті людини - це буде розкриттям першій таємниці.

Робота з презентацією (ММК). - Значення земноводних - Додаток 1.

Учитель: Дайте відповідь на питання: 1. Чому садівники Великобританії, Угорщини та Нідерландів завозили жаб з інших країн і випускали в сади і оранжереї?

Друга таємниця, яку нам треба розкрити - знайомство з представниками. Скільки і які загони є в класі Земноводні?

Робота з підручником щодо заповнення таблиці з подальшим звітом по ній.

(Самостійна робота, індивідуальна.)

Довідка - 320 видів хвостаті земноводні,

Безхвості включають - 3000 видів, безногі - 60 видів.

Після заповнення таблиці виступають учні

Одна з найскладніших завдань сучасності - проблеми уповільнення процес знищення живої природи при швидкому зростанні народонаселення Землі.
Арчі Карр.

Таємниця третя - що станеться на планеті, якщо не стане жаб і як зберегти амфібій?

Одна, дві, десять жаб практичного значення, може бути, і не мають. Але взагалі жаби - дуже важлива ланка в ланцюзі природних зв'язків.

Звичайна остромордая жаба - непримітне істота, одне з найчисленніших хребетних наших лісів і лугів. Кожна з'їдає не так вже й багато. Але якщо раптом виключити їх з біоценозу - може статися серйозна неприємність: кількість шкодять комах значно збільшиться.

Трав'яна жаба - теж істота не дуже помітне і, на перший погляд, не дуже важливе в житті лісу. Однак, як з'ясував зоолог А. Іноземцев, трав'яна жаба під Москвою знищує 1% всіх безхребетних!

Як розмножуються комахи, відомо, яку небезпеку несе спалах шкідників, люди теж добре знають. Але далеко не завжди уявляють собі, що часто допомагають уникнути небезпеки не улюблені і знехтувані усіма нами жаби.

Якщо зникнуть жаби - зникнуть і багато звірів, а особливо птиці. Наприклад, підраховано, що в нашій країні жаби служать їжею для 92 видів птахів. 21 вид птахів поїдають землянок і 1 вид - жаб. Таким чином, зникнення жаб принесе подвійний шкоди - збільшиться кількість комах-шкідників і зменшиться кількість птахів. А що за цим піде, легко собі уявити!

Ось чому вбивство, знищення жаб і їх родичів викликає серйозну тривогу. Треба сказати, що жаби і їх родичі рідко доживають до глибокої старості, хоча відомо, що в неволі жаба, наприклад, може прожити 40 років, трав'яна жаба - 18, квакша - 22 роки, жерлянки - до 30 років. Але, як показали дослідження, в природі лише трохи більше 2% жерлянок доживає до року і приблизно 1 % до півтора-двох років. І це - жерлянки, які більш отруйні для багатьох тварин, ніж, наприклад, жаби.

Що ж говорити про абсолютно беззахисних жабах!

виступ учня (Заздалегідь підготовленого).

Учень. Однак, зайняті порятунком більших тварин, вчені ще не звернули належної уваги на земноводних: справ з порятунку наших сусідів по планеті багато, до амфібій якось руки не доходять. І ось уже "мінімум два види саламандр і один вид жаб в даний час значиться в списку тварин США, яким загрожує вимирання", пише американський вчений Роберт Мак-Кланг, ось уже б'є на сполох Джеральд Даррелл і, незважаючи на подив і глузування знайомих і журналістів , відправляється в важкі подорожі, щоб знайти рідкісних (або стали рідкісними), вимираючих або знаходяться на межі зникнення земноводних, щоб привезти їх в свій зоопарк, зберегти на Землі, можливо, домогтися їх розмноження в неволі і знову випустити в місця, де вони зможуть існувати, де їх побачать майбутні покоління людей. Правда, зараз далеко не всі впевнені, що майбутні покоління людей стануть цікавитися, тим більше потребувати якихось жабах і їм подібних тварин. Але як справедливо зауважив Арчі Карр, хто може сказати з упевненістю, що потрібно і важливо майбутнім поколінням?

Учитель. У всякому разі, наш борг зберегти, по можливості, для майбутніх поколінь наших сусідів по планеті, в тому числі і амфібій, І не випадково до світової Червоної книги, куди заносяться всі тварини, яким загрожує зникнення, і в національні Червоні книги, які з'явилися в ряді країн, у тому числі і в Росії, крім ссавців, птахів, риб, вносяться земноводні і плазуни.

Запис у зошиті рідкісних земноводних Нижегородської області.

Сибірський углозуб, звичайний тритон, гребінчастий тритон, Кумка Червоночерева, часничниця звичайна.

учитель:

5. Рефлексія. (Кожен учень отримує лист з питаннями.)

  1. Мені сьогодні було цікаво дізнатися про жаб, що вони ...................
  2. Тепер я до жабам стану ставитися ...............................
  3. Жаб треба берегти і ...................

6. Домашнє завдання:

  1. Параграф "Клас Земноводні"
  2. Написати невелику творчу роботу про те, що люди взяли від земноводних.

(Біоніка - наука про використання людиною винаходів природи, наприклад - ласти, вертоліт ....).

7. Література.

  1. Ал.А.Леоновіч,Я пізнаю світ: Таємниці природи, М. ТОВ Видавництво АСТ, Видавництво Астрель, 2002.
  2. Земноводні і плазуни Нижегородської області (методичний посібник), авт. Упоряд. М.В.Пестов, С.В.Бакка, Н.Ю.Кіселева, Е.І.Маннапова, О.Н.Калініна, - Н. Новгород, ННГУ Екоцентр Дронт, 2007.
  3. Ю.Дмітріев, Сусіди по планеті, М, Дитяча література, 1978.
  4. Н.С.Філатова,Уроки зоології, М, Просвещение, 1969.
  5. Я йду на урок біології: Екологія: Риби і земноводні, М, Видавництво "Первое сентября", 2000.
  6. Н.В. Устюжанова та інші, Римування на уроках біології (всерйоз і не дуже) Н.Новгород, 2007.
  7. Чудова енциклопедія тварин, М, Махаон, 2007.
ремонт